آموزش اکسل, آموزش اکسل, آموزش رایانه کار

افزونه اضافه کردن تاریخ شمسی در اکسل

[author title=”تاریخ شمسی در اکسل” image=”http://”]در این مطلب میخوام یکی از روشهای استفاده از تاریخ شمسی در اکسل رو براتون معرفی کنم. نحوه استفاده از تاریخ شمسی در اکسل برای خیلی از دوستان سوال هست. برای اینکار راه های زیادی داره که هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارند. طبیعیه که ممکنه راه های بهتری برای کار با تاریخ شمسی در اکسل وجود داشته باشه. در صورتی که راه بهتری میشناسید خوشحال میشم در نظرات عنوان کنید تا سایر دوستان هم استفاده کنند.[/author]

خب بریم سراغ اصل مطلب. ابتدا یک شیت جدید باز کنید. حالا مثل تصویر زیر روی Sheet1 راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه View Code رو انتخاب کنید.

تاریخ شمسی در اکسل

با انتخاب این گزینه پنجره Visual Basic for Applications باز میشه که از اون میتونیم برای کدنویسی VBA در اکسل استفاده کنیم. در اینجا میتونیم کدهای مربوط به کار با تاریخ شمسی در اکسل رو به فایل اکسل خودمون اضافه کنیم.

برای اینکار ابتدا مثل تصویر زیر از منوی Insert گزینه Module رو انتخاب کنید.

تاریخ شمسی در اکسل

با اینکار یک Module به فایل اکسل اضافه میشه که ما کدهای مربوط به تاریخ شمسی رو در اون قرار میدیم. برای اینکه کدها رو داخل ماژولی که ایجاد کردیم قرار بدیم از بخش Project Explorer رو Module1 دوبار کلیک میکنیم.

تاریخ شمسی در اکسل

حالا فایل مربوط به تاریخ شمسی رو از اینجا دانلود کنید و فایل متنی داخل اون رو در notepad باز کنید و تمام کدهای داخلش رو در پنجره Module1 کپی کنید. با اینکار توابع مربوط به کار با تاریخ شمسی در اکسل به فایل ما اضافه شدند و میتونیم از اونها استفاده کنیم.الان پنجره Visual Basic for Applications شما باید مثل تصویر زیر باشه.

تاریخ شمسی در اکسل

اما قبل از استفاده از این توابع بهتره فایلمون رو به صورت صحیح ذخیره کنیم. همونطور که میدونید پسوندی که اکسل برای ذخیره فایل ها به صورت پیش فرض از اون استفاده میکنه در نسخه های قدیمی تر xls و در نسخه های جدیدتر xlsx هست. این پسوندها قابلیت ذخیره سازی کدهای VBA رو ندارند. به این معنی که اگر شما فایلتون رو با این پسوندها دخیره کنید کدهای VBA که به فایلتون اضافه کردید ذخیره نمیشن و دفعه بعد که فایلتون رو باز کنید تمام کدها از فایلتون حذف شده و عملاً فایل شما به درستی کار نمیکنه. برای اینکه این مشکل پیش نیاد باید فایلمون رو با یکی از پسوندهای xlsm یا xlsb ذخیره کنیم. در خصوص تفاوت این دو پسوند بعداً در یک مطلب جداگانه توضیح میدم. برای اینکه فایلمون را با پسوند xlsm ذخیره کنیم مثل تصویر زیر در پنجره Save As نوع پسوند رو در قسمت Save As Type برابر (Excel Macro-Enabled Workbook (*.xlsm قرار میدیم.

تاریخ شمسی در اکسل

اگر تمام مراحل رو به درستی انجام داده باشید باید به توابع کار با تاریخ شمسی دسترسی داشته باشید. برای آزمایش این مساله روی یکی از سلول ها شروع به فرمول‌نویسی کنید. اگر با نوشتن عبارت sh= در فرمول سلول تایع shamsi مثل تصویر زیر در گزینه ها نمایش داده شد، توابع شمسی به درستی در فایل اکسل شما فعال شدند و شما میتونید از اونها استفاده کنید.

تاریخ شمسی در اکسل

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.