خانه / آموزش آنلاین فتوشاپ / قسمت نهم فتوشاپ-تکنیک دابل اکسپوژر

قسمت نهم فتوشاپ-تکنیک دابل اکسپوژر

احتمالا این افکت باحال روی هم قرار دادن دو یا چند عکس بروی کاور آلبوم های موسیقی، در مجلات مدرن یا در تبلیغات دیده باشین. در این آموزش، افکت محبوب دابل اکسپوژر رو در فتوشاپ به کمک حالت های ترکیبی و ماسک های چینش در چند مرحله ایجاد می کنیم. بریم که این کارو انجام بدیم.

در عکاسی و فیلمبرداری، اکسپوژر (نوردهی) چندگانه، ترکیبی از دو یا چند اکسپوژر برای ایجاد یک تصویر است. اولا، این تکنیکی است که در اون شاتر دوربین بیشتر از یک بار باز میشه تا روی فیلم چندین بار نوردهی انجام بده، که معمولا روی تصاویر مختلفی انجام میشه. هر چند که با نرم افزار مدرنی که در اختیار داریم، میتونیم اثری مشابه رو در فتوشاپ تولید کنیم.

 

 فیلم آموزشی تکنیک دابل اکسپوژر

 

 

 

 

 

 

 

 

گام اول: تصویر اصلی را برش دهید

پیش از هرچیزی باید تصویر اصلی خود را برش دهید. در این مطلب از عکس زیر به عنوان تصویر اصلی استفاده شده است.

شما می توانید از روش های مختلف برای برش تصاویر در فتوشاپ استفاده نمایید. در همین رابطه اگر می خواهید تصویر خود را سریع برش دهید و یا در حال استفاده از یک تصویر نسبتاً ساده هستید ابزار Pen Tool را به شما پیشنهاد می کنیم.

با انتخاب این ابزار روی تصویر خود راست کلیک کرده و گزینه Make Selection را انتخاب نمایید و مقدار Feather Radius را تغییر دهید.

بگردید و بهترین هدف ها را برای پیاده سازی تکنیک دابل اکسپوژر پیدا کنید.

در همین رابطه مقدار ۱ یا ۲ باید برای بیشتر تصاویر کارساز باشد. پس از آن روی گزینه OK ضربه بزنید. در نهایت عکس انتخابی شما ایجاد می شود.

شما همچنین می توانید از ابزار Select and Mask موجود در Photoshop CC 2015 نیز استفاده کنید که انتخاب های دقیق تری را در اختیارتان می گذارد.

پس از انتخاب تصویر خود کلید ترکیبی Ctrl + C و سپس Ctrl + V را برای کپی و پیست کردن تصویر برش خورده در یک لایه جدید فشار دهید.

در مرحله بعد لایه ای که حاوی تصویر برش خورده شما است را انتخاب و با طی کردن مسیر Image > Adjustments > Desaturate آن را Desaturate کنید.

انجام این کار، دابل اکسپوژر شما را به شکل عمومی نمایش می دهد.

گام دوم: تصویر دوم خود را ماسک کنید

در این آموزش قصد داریم تصویر یک دریا را با تصویر اولیه و اصلی خود ترکیب کنیم. با ترفند کشیدن و رها کردن تصویر دوم را به پنل فتوشاپ خود منتقل کنید. مطمئن شوید که این لایه بالاتر از لایه قبل که حاوی تصویر برش خورده تان است قرار بگیرد.

با استفاده از دکمه Ctrl + Click شکل برشه خورده خود را از طریق پنل لایه ها انتخاب و سپس روی دکمه Add Layer Mask در همان پنل کلیک کنید.

تصویر دوم شما باید به عنوان قطعه ای از تصویر اول ظاهر شود. در همین رابطه قادر هستید با کلیک کردن روی پیوندی که بین پس زمینه و ماسک وجود دارد، انتخاب پس زمینه و فشردن کلید ترکیبی Ctrl + T از طریق کیبورد تصویر خود را در امتداد ماسک جا به جا کنید.

بعد از آن، موضوع اصلی و برش خورده خود را به وسیله انتخاب لایه و فشردن کلید میانبر Ctrl + J کپی نمایید. نسخه کپی شده را بالاتر از همه قرار دهید. سپس نوع لایه را به Multiply تغییر دهید.

اکنون باید بین تصویر پس زمینه و تصویر پیش زمینه همچوشانی داشته باشید. یک لایه ماسک دیگر را به این لایه تازه ایجاد شده اعمال کنید.

ادوبی ایجاد تکنیک نوردهی دوگانه در عکاسی را به کمک فتوشاپ محقق کرده است.

با گذر از این مرحله در حالی که لایه ماسک را انتخاب نموده اید، ابزار Brush Tool را فعال نمایید. اندازه قلمو را افزایش دهید و سختی آن را به صفر درصد برسانید. مطمئن شوید که سیاه رنگ پیش زمینه شما باشید و Opacity قلمو روی ۴۰ درصد تنظیم شده باشد.

قلمو را در اطراف موضوع (همان تصویر اولیه) بکشید تا زمانی که متوجه ویژگی های برجسته (در این مطلب چشم ها و موها) شوید. در حال حاضر باید طراحی لایه شما همچون تصویر زیر باشد:

در نهایت با انتخاب لایه تصویر که در بالای پنل لایه ها قرار دارد کلید میانبر Ctrl + L را روی کیبورد فشار دهید. انجام این کار پنل Levels را باز می کند. مقادیر Shift the Shadow ،Midtone و Highlight را تغییر دهید تا زمانی که جزئیات موضوع خود را مشاهده کنید. پس از انجام تغییرات روی دکمه OK ضربه بزنید.

حالا زمان آن رسیده که یک پس زمینه مناسب ایجاد کنیم.

گام سوم: یک پس زمینه برای دابل اکسپوژر خود ایجاد کنید

در پنل لایه ها روی Create new fill or adjustment layer کلیک کنید و گزینه Solid Color را انتخاب نمایید.

در ادامه روی گزینه OK ضربه بزنید و آن را در پایین ترین قسمت پنل لایه ها قرار دهید. با گذر از این مرحله روی عکس بند انگشتی لایه Color Fill دوبار کلیک کرده و پس از آن روی مرز بیرونی تصویر دابل اکسپوژر خود کلیک نمایید. با انجام این کار لایه Color Fill شما باید به رنگ انتخاب شده تغییر پیدا کند.

برای نهایی کردن تصویر، یک کپی از تصویر زمینه با استفاده از کلید ترکیبی  Ctrl + J ایجاد نموده و لایه ماسک را با راست کلیک کردن روی لایه کپی شده و انتخاب گزینه Delete Layer Mask پاک نمایید. این لایه را بکشید تا آن را در پنل لایه ها مستقیماً بالای Color Fill قرار دهید و نوع لایه را به Soft Light تغییر دهید.

در نهایت Opacity آن را به حدود ۵۰ درصد کاهش دهید. در این مطلب عکس زیر نمایی از تصویر دابل اکسپوژر را نشان می دهد.

همچنین ببینید

آموزش حسابداری

قسمت دهم فتوشاپ-تبدیل تابستان به پاییز

تغییر فصل در فتوشاپ یک عمل جذاب و جالب است که شما با آن می توانید …