فتوشاپ

ابزار ها در فتوشاپ که خیلی به کار میاد !

فتوشاپ

سلام و عرض ادب به شما دوستان ، در فتوشاپ ابزارهای مختلفی برای انتخاب، وجود دارد که ما به همه آنها می پردازیم.اگر تغییری در تصویر اعمال کنیم روی همه عناصر اعمال می شود برای جلوگیری از این کار بایستی آن قسمت خاص از تصویر را انتخاب کنیم . در فتوشاپ، دو دسته از ابزار های انتخابی وجود داند که شامل ابزارهای پیکسلی و برداری می باشند. از ابزار های انتخاب پیکسلی می توان به مجموعه ابزار های Marquee  و Lasso اشاره کرد. ابزار های Pen و Shape نمونه هایی از ابزارهای برداری هستند که خطوط دقیقی به نام Path ایجاد می کنند.  در این قسمت ، به بررسی ابزارهای انتخاب پیکسلی و دستورات متنوع Selection خواهیم پرداخت. در مورد انتخاب یا Selection های برداری در بخش های بعد بحث خواهیم کرد.

اولین گزینه ای که هر هنرجو برای انتخاب در فتوشاپ خواهد دید Marquee Tool است که شامل گزینه های مختلفی میباشد. این مجموعه از ابزارها، برای انتخاب اشکال مستطیلی ، بیضوی و خطی به کار می روند. در ادامه به توضیح این انتخاب یا Selection ها خواهیم پرداخت.

نکته: هنگامی که یکی از ابزارهای Marquee فعال است اشاره گر ماوس به شکل + در می آید.

برای انتخاب بیضوی و دایره ای از ابزار Elliptical Marquee در فتوشاپ استفاده می کنیم.

پس بیایید یک کار عملی انجام دهیم:

یک تصویر را باز کنید
در نوار ابزار فتوشاپ، ابزار Elliptical Marquee را انتخاب کنید
حال روی عکس با موس بکشید
اگر می خواهید انتخاب به صورت دایره باشد کلید shift را نگه دارید
چند گزینه در نوار ابزار است که در بخش قبل توضیح ندادیم که به بررسی آنها می پردازیم.

New Selection : این گزینه برای انتخاب جدید است. با هر انتخاب، انتخاب قبلی از بین می رود.

Add To Selection : انتخاب جدید به انتخاب قبلی اضافه می شود

Subtract From Selection : انتخاب جدید از انتخاب قبلی کسر می شود

Intersect with Selection : اگر یک انتخاب از قبل داتشه باشید و یک انتخاب جدید نیز داشته باشید قسمت مشترک دو انتخاب را به ما می دهد. حتما باید یک بخش مشترک از دو انتخاب وجود داشته باشد.

Feather : به شما امکان می دهد حاشیه نرم تری برای منطقه انتخابی خود ایجاد کنید. مقداری از ۰ تا ۲۵۰ را وارد کنید تا تعیین کنید تا چه اندازه می‌خواهید انتخابی فراتر از خطی که انتخاب کرده‌اید محو شود.

کادر Anti-alias به فتوشاپ می گوید که آیا باید مرزهای انتخابی را “صاف” کند. این تنظیم زمانی مفید است که با تصاویر با وضوح پایین کار می کنید.

در منوی Select چند ابزار انتخاب وجود دارد که بسیار مفید است.

برای انتخاب کل تصویر می توانیم به دو روش این کار را انجام دهیم:

کلید های میانبر Ctrl+A
از منوی Select گزینه All را کلیک کنیم
گزینه Deselect : این گزینه که در منوی Select وجود دارد برای از بین بردن انتخاب است. زمانی که کارمان با انتخاب تمام شد می توانیم انتخاب را با این گزینه لغو کنیم. ابزاری ضروری می باشد.

گزینه Reselect : اگر اشتباها انتخاب را لغو کردیم این گزینه باعث می شود دوباره انتخاب برگردد مثل Undo عمل می کند.

گزینه Inverse : این گزینه نیز در جای خود عالی می باشد. فکر کنید انتخاب یک بخش از تصویر بسیار سخت و بخش دیگر آن راحت است. می توانید آن بخش راحت را انتخاب کنید و سپس انتخاب را با این گزینه معکوس کنید. وظیفه آن معکوس کردن انتخاب است.

برای تست این ابزارها کافی است یک بخش از تصویر را انتخاب کنید و با آنها کار کنید.

ابزار Rectangular Marquee ، برای انتخاب تصاویر به صورت مستطیل به کار می رود.

در شکل مقابل ، عکس گل، با استفاده از این ابزار انتخاب شده است.پ

برای انتخاب یک قسمت از تصویر به صورت مستطیلی، به شکل زیر عمل کنید:

یک عکس را باز کنید
در نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ، ابزار Rectangular Marquee را انتخاب کنید
یک ناحیه را با موس بکشید تا انتخاب شود
پس از انتخاب هر ابزار فتوشاپ یک نوار در قسمت بالا زیر نوار منو ظاهر می شود که به بررسی آن می پردازیم. این گزینه ها در تمامی ابزارهای Marquee موجود است.

Normal : این گزینه باعث می شود یک انتخاب آزاد داشته باشید.

Fixed Ratio : با این گزینه می توانید یک انتخاب با نسبت مشخص داشته باشید. مثلا در گزینه Width عدد ۲ و در Hight عدد ۱ را وارد کنید حال روی عکس با موس بکشید مشاهده می کنید فقط به همان نسبت می توانید انتخاب کنید.

Fixed Size : با این گزینه می توانید یک انتخاب با عرض و ارتفاع مشخص داشته باشید. مثلا در گزینه Width مقدار ۲۰۰ پیکسل (px) و درHight عدد ۲۰۰ پیکسل را وارد کنید حال روی عکس یک کلیک کنید مشاهده می کنید یک انتخاب با همان سایز در اختیار شما قرار می دهد. این گزینه برای کارهای دقیق طراحی شده است.

برای انتخاب مربعی با Rectangular Marquee کافی است این ابزار را انتخاب کرده، دکمه shift را نگه دارید سپس با موس روی عکس بکشید مشاهده می کنید انتخاب بصورت مربع خواهد بود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط