همکاری همراه اول و نوکیا برای پیاده سازی

اینترنت ۵G برای اولین بار در ایران

شرکت همراه اول به عنوان اولین اپراتور کشور با شرکت فلاندی نوکیا به عنوان برترین ارائه دهنده خدمات LTE در جهان به منظور شناخت، توسعه و پیاده سازی نسل پنجم تلفن همراه (۵G) تفاهم تامه همکاری امضا کردند.

 

 

در این مراسم مدیر عامل شرکت همراه اول، نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه ایران و خاورمیانه، مدیر منطقه خاورمیانه و آفریقای جنوبی شرکت نوکیا و جمعی از مدیران همراه اول و نوکیا حضور داشتند و تفاهم نامه‌ای مبنی بر ارائه خدمات ۵G برای اولین بار در ایران تا چهار سال آینده یعنی سال ۱۴۰۰ را امضا کردند که با این حال باید گفت که مشترکین همراه اول خواهند توانست اینترنت ۵G‌ را همگام با کشورهای پیشرفته تجربه کنند. لازم به ذکر است که دیگر اپراتورها فعلا قراردادی برای ۵G و یپاده سازی آن در ایران امضا نکرده‌اند به همین منظور مشترکین همراه اول به صورت اختصاصی به این نسل انقلابی تلفن همراه دسترسی خواهند داشت.

5G نسل جدی فناوری

گفتنی است که همراه اول به عنوان بزرگترین اپراتور تلفن همراه در حوزه مکالمه و اینترنت همراه و اولین ارائه دهنده اینترنت نسل ۴.۵ تلفن همراه در کشور، هم اکنون ۹۷۵ شهر را تحت پوشش نسل ۳ و ۷۳۵ شهر را تحت پوشش نسل ۴.۵ تلفن همراه قرار داده است و با این اقدام همچنان پیشرو بودن خود را در ارائه آخرین فناوری ها، ادامه می دهد.

با وجود عدم پوشش کامل نسل‌های قبلی اینترنت در کشور؛ اینترنت نسل پنجم در راه است

اخیرا اخباری از توسعه‌ی اینترنت نسل پنجم در کشور شنیده می‌شود. این در حالی است که بسیاری از مناطق ایران نه تنها هنوز به اینترنت نسل ۳ و ۴ مجهز نشده‌اند، بلکه اصلا اینترنت به معنای آنچه که در شهرهای بزرگ وجود دارد، برایشان معنی نشده است.

هم‌اکنون تقریبا بیشتر مردم ایران در شهرها و روستاها به اینترنت دسترسی دارند و روز به روز به تعداد کاربران افزوده می‌شود. در این میان سرویس و کیفیت بالای اینترنت از اهمیت زیادی برخوردار است و با روی کار آمدن نسل‌های جدید ارتباطی و ابزارهای مختلفی مانند لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌ های موبایل، این موضوع اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال گذشته خبر داد که ۴۶۰ شهر ایران به اینترنت ۳G و ۱۶۰ شهر به اینترنت ۴G مجهز شده‌اند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری، تمام شهرهای بزرگ کشور دارای اینترنت نسل چهارم شوند.

اینترنت ۵G نوکیا با سرعت بسیار بالا یک گام دیگر به واقعیت نزدیک‌تر شد

 

اینترنت ۵G یا همان نسل پنجم اینترنت همراه، در حال حاضر برای کاربران معمولی در سراسر جهان، تنها یک ایده‌ی محدود است که از هرچند صد میلیون نفر، شاید تنها یک یا دو نفر بتوانند از آن استفاده کنند؛ اما نوکیا و چند کمپانی دیگر در آمریکا قرار است که عرضه‌ی این تکنولوژی را نزدیک‌تر کنند.

 

این کمپانی فنلاندی به‌تازگی یک درخواست رسمی برای این کمیسیون ارسال کرده است و اولین برند در جهان محسوب می‌شود که درخواست رسمی برای عملی کردن اینترنت ۵G را در FCC ثبت کرده است. تشکیلات اپراتور سی وایرلس (C Spire) که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خدمات‌دهنده‌ی اینترنت بی‌سیم در کشور امریکا به‌حساب می‌آید، اولین جایی است که نوکیا اینترنت ۵G خود را در آنجا آزمایش خواهد کرد.

دفتر مرکزی اپراتور سی وایرلس که در میسیسیپی آمریکا واقع شده است، محل انجام این آزمایش خواهد بود و طیف‌های اینترنت ۵G در رنج ۶۸ تا ۷۶ گیگاهرتز به مدت محدودی پخش خواهد شد؛ مدت محدودی که گفته می‌شود برای راه‌اندازی تجهیزات، انجام تست‌های اولیه و جمع‌آوری آن‌ها کافی است. یکی از سخن‌گویان سی وایرلس نیز این موضوع را تایید کرده است و از آنجا که این اپراتور در گذشته هم جزو مشتریان ثابت مودم‌ها و تجهیزات شبکه‌ی نوکیا بوده است، به همین دلیل برای انجام این آزمایش مهم، مورد نظر این کمپانی قرار گرفته است.

با ما در آموزشگاه تراشه همراه باشید.

اخبار فناوری اطلاعات قم

مطالب مرتبط