برنامه نویسی اندروید, برنامه نویسی قم, برنامه نویسی موبایل

انواع داده اولیه (Primitive Data Types)

Primitive Data Types

سلام و هزار درود برشما دوست عزیز جاوااسکریپتی ,  قراره که در ادامه این مقاله در مورد این صحبت کنیم که اولیه ها در جاوااسکریپت چیست ؟

با آموزشگاه تراشه همراه باشید.

جاوااسکریپت

جاوااسکریپت با کوته‌نوشت JS نوعی زبان برنامه‌نویسی است که با ویژگی‌های ارائه شده در مشخصات اکما اسکریپت مطابق می‌باشد. جاوااسکریپت نوعی زبان سطح بالا، کامپایل درجا، و چندالگویی است. جاوااسکریپت نحو آکولادی دارد، نوع دهی آن پویا است، نوع شیءگرایی اش بر پایه پیش‌نمونه است، و دارای توابع کلاس اول می‌باشد.

در کنار HTML و CSS، جاوااسکریپت یکی از فن‌آوری‌های هسته‌ای وب جهان‌گستر است.

علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، دلیل این نام گذاری محبوبیت زبان جاوا در هنگام تولد جاوااسکریپت بود؛ اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس (++C) و سی شارپ (C#) شباهت دارد که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است. از همین رو دستورهای متداول مانند if, for, try..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

جاوا اسکریپت از انواع مختلفی از داده‌ها پشتیبانی می‌کند. ۶ مورد از انواع داده در جاوا اسکریپت، با عنوان انواع داده‌ی اولیه یا Primitive Data Types شناخته می‌شوند. منظور از نوع داده‌ی اولیه، نوعی است که قابل تجزیه به انواع دیگر نیست . جاوااسکریپت متغیرها بر اساس تایپشون به دو دسته تقسیم می شن: Primitive و Reference .

۶ نوع داده‌ی اولیه Primitive در جاوا اسکریپت عبارتند از :

رشته‌ (String)

نماد (Symbol)

عدد (Number)

دودویی (Boolean)

نامشخص (Undefined)

پوچ یا تهی (Null)

1 اولیه ها

۳ نوع داده‌ی Primitive در جاوا اسکریپت عبارتند از :

اشیاء (Opject)

آرایه (Array)

تابع (Function)

این زبان می‌تواند هم به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده قرار گیرد. در این زبان اشیاء با اضافه شدن متدها و خصوصیات پویا به اشیاء خالی ساخته می‌شوند، بر خلاف جاوا. بعد از ساخته شدن یک شی به روش فوق، این شی می‌تواند به عنوان نمونه‌ای برای ساخته شدن اشیاء مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
به علت این قابلیت زبان جاوااسکریپت برای ساختن نمونه از سیستم، مناسب است.

 
 

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط