اخبار آموزشگاهاخبار تصویریاخبار فناوری

تابع match در اکسل – ترکیب و کاربرد

تابع match در اکسل در محدوده ای از سلول ها یک مقدار مشخص شده را جستجو میکند. و جایگاه نسبی آن مقدار را برمیگرداند.

Lookup_value(الزامی): مقداری که میخواهید پیدا کنید. این مقدار میتواند عدد، متن، آدرس سلول یا مقدار منطقی باشد.

Lookup_array(الزامی): محدوده ای از سلول ها که عمل جستجو در این محدوده انجام میشوند.

Match_type(اختیاری): نوع مطابقت را مشخص میکند. این مقدار میتواند ۰,۱,-۱ باشد. وقتی این پارامتر را ۰ قرار دهید مطابقت دقیق، و دو مقدار دیگر مطابقت جزئی را جستجو میکنند.

 • ۱ یا خالی(پیش فرض) بزرگترین مقدار موجود در آرایه را که کوچکتر با مساوی مقدار مورد جستجو باشد را یافت میکند. در صورت انتخاب این مقدار می بایست Lookup_array را به صورت صعودی مرتب کرد یعنی از کوچکتر به بزرگتر و از a تا z
 • ۰: اولین مقداری را که در آرایه با مقدار مورد جستجو برابر باشد را برمیگرداند. در این مورد مرتب کردن آرایه لازم نیست.
 • ۱-: کوچکترین مقدار در آرایه را که بزرگتر یا مساوی مقدار مورد جستجو باشد را برمیگرداند. در این حالت می بایست داده های موجود در Lookup_array را به صورت نزولی و برعکس مورد اول مرتب کرد.

برای درک بهتر تابع MATCH بر اساس داده های زیر یک فرمول ساده را تشکیل میدهیم:

نام دانش آموزان در ستون A و نمرات آنان در ستون B قرار گرفته است. و اطلاعات از بزرگتر به کوچکتر مرتب شده است. برای پیدا کردن جایگاه یک دانش آموز ( برای مثال علی) میتوان از فرمول زیر استفاده

A ما کد محصولات رو داریم و در ستون F کد محصولاتی رو که شامل تخفیف هستند. حالا میخوایم با استفاده از تابع MATCH فرمولی در ستون C بنویسیم که اگر کد محصول ستون A شامل تخفیف بود این مساله نشون داده بشه. برای اینکار میتونیم از تابع MATCH اکسل استفاده کنیم:

مقدار موردنظر برای جستجو: ما میخوایم کد هر محصول رو در لیست کدهای شامل تخفیف جستجو کنیم و ببینیم آیا این کد شامل تخفیف هست یا خیر. پس پارامتر مقدار مورد نظر برای جستجو برابر A:A خواهد بود.

محدوده جستجو: همونطور که مشخصه ما میخوایم کد محصول رو در بین کدهای شامل تخفیف که در ستون F قرار دارند جستجو کنیم. بنابراین پارامتر محدوده جستجو در مثال ما برابر F:F هست.

عملکرد تابع  MATCHرا وقتی آرگومان Match_type مقادیر ۱ و -۱ را دریافت می‌کند به خوبی نشان می‌دهد. فرض کنید در لیست‌تان، عددی که به دنبال آن هستید، نباشد:

 • اگر در قسمت Match_type عدد ۱ را تایپ کنید، تابع MATCH موقعیت نزدیکترین عدد کوچکتر از عدد تایپ شده در قسمت Lookup_value را نشان می‌دهد.
 • اگر در قسمت Match_type عدد -۱ را تایپ کنید، تابع MATCH موقعیت نزدیکترین عدد بزرگتر  از عدد تایپ شده در قسمت Lookup_value را نشان می‌دهد.
 •  استفاده از کاراکترهای Wildcard در تابع MATCH

  مشابه بسیاری از توابع می‌توانید در فرمول تابع MATCH هم از کاراکترهای Wildcard استفاده کنید. Wildcard کاراکتری است که در جستجوها، جانشین یک یا چند کاراکتر دیگر می‌شود. شما می‌توانید از دو کاراکتر زیر در این تابع SUMIF استفاده کنید.

  • علامت سؤال (؟): جایگزین یک کاراکتر می‌شود.
  • علامت ستاره (*): جایگزین دنباله‌ای از کاراکترها می‌شود.

  توجه داشته باشید کاراکترهای Wildcard فقط در فرمولهای MATCH با Match_type برابر با ۰ قابل استفاده هستند.

  فرض کنید شما لیستی از نام و نام خانوادگی مسئولین نمایندگی‌های فروش و آمار فروش آنها را در یک ماه گذشته دارید. می‌خواهید موقعیت یک نماینده فروش خاص، که فقط نام او را به خاطر دارید در لیست پیدا کنید. (لیست شما طبقه بندی شده بر اساس مبلغ فروش به ترتیب نزولی است.) نام و نام خانوادگی مسئولین نمایندگی‌های فروش، در محدوده A2:A9 قرار دارند و شما می‌خواهید موقعیت فروشنده‌ای با نام “سعید” را بدانید.

  برای این کار در سلول نتیجه (D2) کلیک کنید سپس در پنجره Function Arguments در کادر Lookup_value کلیک کرده و “سعید* را تایپ کنید. سپس در کادر Lookup_array کلیک کرده و محدوده سلول‌های موردنظر (A2:A9) را تایپ کنید. در نهایت در کادر Match_type کلیک کرده و عدد ۰ را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید.

   

  چند نکته درباره تابع MATCH

  1. تابع MATCH نسبت به کوچکی و بزرگی حروف حساس نیست.
  2. اگر در محدوده جستجو بیش از یک مقدار یافت شد، موقعیت اولین مقدار برگردانده می‌شود.
  3. اگر آرگومان Match_type (0) باشد و مقدار موردنظر در محدوده یافت نشود، تابع MATCH خطای #N/A را برمی‌گرداند.
  4. اگر آرگومان Match_type (-1) باشد و محدوده موردنظر شما به صورت صعودی مرتب شده باشد، تابع MATCH خطای #N/A را برمی‌گرداند.
  5. اگر آرگومان Match_type (1) باشد و محدوده موردنظر شما به صورت نزولی مرتب شده باشد، تابع MATCH خطای #N/A را برمی‌گرداند.

  پیشنهاد مطالعه: آموزش تابع OFFSET در اکسل

  جمع‌بندی

  در این آموزش تابع MATCH و برخی نکات درباره آن را توضیح دادیم. فرمول ترکیبی دو تابع MATCH و INDEX هم ترکیب جالبی است! در آموزش‌های بعدی ترکیب این دو تابع را توضیح خواهم داد.

تابع MATCH به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس نیست.

مقدار مورد جستجو (lookup_value) می‌تواند متن، عدد، مقدار منطقی و یا سلولی که به این مقادیر ارجاع داده شده است باشد.

اگر lookup_value چندین بار در lookup_array یافت شود، تابع موقعیت اولین مقدار منطبق را باز خواهد گرداند.

آرگومان سوم (match_type) این تابع می‌تواند سه مقدار ۱ و صفر و ۱- داشته باشد.
اگر match_type برابر ۱ باشد یا مقداری وارد نشده باشد، تابع MATCH بزرگ‌ترین مقداری را که کمتر یا برابر lookup_value باشد پیدا می‌کند. در این حالت lookup_array باید به ترتیب صعودی مرتب شود.
اگر match_type برابر صفر باشد، تابع MATCH اولین مقدار را که دقیقاً برابر با lookup_value باشد، را نمایش می‌دهد. در این حالت نیازی به مرتب‌سازی lookup_array نیست.
اگر match_type برابر ۱- باشد، تابع MATCH کوچک‌ترین مقدار را که بزرگ‌تر یا برابر lookup_value است، پیدا می‌کند. lookup_array باید به ترتیب نزولی مرتب شود.

اگر match_type برابر صفر باشد، در آرگومان lookup_value می‌توان از wildcard ها (کارکترهای * و؟) نیز استفاده کرد.

در آرگومان سوم هر مقداری که بزرگ‌تر از صفر باشد معادل ۱ در نظر گرفته می‌شود و هر مقداری که کمتر از صفر باشد معادل ۱- در نظر گرفته خواهد شد.

توابع مرتبط

VLOOKUP
HLOOKUP
LOOKUP
INDEX

بررسی خطاهای تابع

اگر مقدار مورد نظر هیچ مورد منطبقی در محدوده مورد جستجو نداشته باشد، خطای #N/A به وجود خواهد آمد.
اگر محدوده مورد جستجو دو بعدی باشد (یعنی اگر محدوده سطری است، بیش از یک سطر و یا اگر محدوده ستونی است، بیش از یک ستون داشته باشد)، باز هم با خطای #N/A مواجه خواهیم شد.
اگر آرگومان سوم مقداری غیر عددی باشد، خطای #VALUE به وجود خواهد آمد.

راهنمای کامل انواع خطاها در اکسل و پردازش آنها

فرمول match حساس به حروف بزرگ و کوچک

همانطور که در ابتدای این مطلب ذکر شد، تابع MATCH بین حروف بزرگ و کوچک تمایزی قائل نمیشود. برای حساس کردن این تابع در مورد حروف بزرگ و کوچک، ار ترکیب تابع MATCH و exact استفاده کنید. این تابع کلمات را دقیقاً با هم مقایسه میکند و بزرگ و کوچک بودن حروف را نیر مورد نوجه قرار میدهد:

 

لینک‌های آشنایی بیشتر

تعداد اسامی تکرار شده
پیدا کردن آخرین سلول عددی و متنی به همراه مقدار و آدرس سلول
شمارش آیتم‌های منحصر به فرد
ترکیب فرمول‌های VLOOKUP و MATCH
پیدا کردن نزدیک‌ترین Match یک مقدار در اکسل
پیدا کردن بیشترین مقدار تکرار شده در یک محدوده با فرمول آرایه‌ای
سه تابعی که شما را حرفه‌ای می‌کند…

تابع MATCH جزء دسته توابع جستجو و مرجع در اکسل می‌باشد.

این تابع قابل استفاده در نسخه‌های اکسل برای آفیس ۳۶۵، اکسل برای آفیس ۳۶۵ برای مک، اکسل ۲۰۱۹، اکسل ۲۰۱۶، اکسل ۲۰۱۹ برای مک، اکسل ۲۰۱۳، اکسل ۲۰۱۰، اکسل ۲۰۰۷، اکسل ۲۰۱۶ برای مک، اکسل برای مک ۲۰۱۱، اکسل آنلاین، اکسل برای iPad، اکسل برای آیفون، اکسل برای تبلت های اندروید، اکسل برای گوشی‌های اندروید، اکسل موبایل، اکسل استارتر ۲۰۱۰ می‌باشد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا