آموزش اکسل

تابع payment

فرمول‌های مالی
خرید یک خانه جدید و دریافت تسهیلات بانکی با کلی اصطلاحات جدید و عجیب همراه است. اگر به دنبال خرید یک خودروی جدید هستید و از شنیدن اصطلاحات مختلف و پیچیده تسهیلات خرید خودرو سردرگم شده‌اید، می‌بایست از اکسل کمک بگیرید.

PMT – Payment
هر زمان که بخواهید شرایط وامی را بررسی کنید و بخواهید اقساط وام را بر حسب شرایط مختلف بازپرداخت و موارد دیگر محاسبه کنید، می‌توانید از فرمول ساده و قدرتمند PMT در اکسل استفاده کنید.
برای استفاده از این فرمول به موارد زیر نیاز دارید:

درصد نرخ بهره وام
تعداد اقساط وام
نقطه آغاز پرداخت اقساط
ارزش آتی، اگر به هر دلیلی خواستید قبل از پایان سرسید وام، آن را تسویه کنید. (این گزینه اختیاری است)
نوع وام (۰ اگر پرداخت اقساط در انتهای هر ماه و ۱ اگر پرداخت اقساط در ابتدای هر ماه انجام می‌گیرد (اختیاری).
این فرمول روش جالبی برای مقایسه وام‌های مختلف و مشاهده شیوه پرداخت اقساط ارائه می‌کند. کافی است یک برگه جدید اکسل را باز کنید و همه انواع وام و اطلاعات مربوط به آن‌ها را در آنجا فهرست کنید. سپس یک ستون پرداخت ایجاد کنید و از فرمول PMT استفاده کنید.

وقتی اقساط وام را در کنار هم قرار می‌دهید، واقعیت‌های جالبی نمایان می‌شوند. برای مثال برای یک تسهیلات خودرو به مبلغ ۱۹۵۰۰ دلار اگر کمی وقت صرف کنید و تسهیلاتی پیدا کنید که تنها یک تا دو درصد نرخ بهره پایین تر داشته باشد، در این صورت هر ماه می‌توانید مبلغ زیادی پس‌انداز کنید و این صرفه‌جویی در طی طول دوره بازپرداخت وام، شاید به هزاران دلار برسد.

تنها نکته‌ای که هنگام استفاده از این فرمول باید توجه داشته باشید این است که نرخ بهره در این فرمول به صورت ماهانه محاسبه می‌شود و اگر عددی که در اختیار دارید سود سالانه وام است باید آن را بر ۱۲ تقسیم کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط