برنامه نویسی اندروید, برنامه نویسی قم, برنامه نویسی موبایل

ری اکت (react) چیست؟ آموزش ری اکت در قم !

آموزش ری اکت

سلام و هزاران درود به شما دوست خیلی خوب تراشه ای در سرتاسر ایران , من نمی دونم که تا چه حدی با برنامه نویسی و … آگاهی دارید اما امروز به یک مبحث جالبی رو مطالعه خواهیم کرد درمورد برنامه نویس های فرانت اند 

با آموزشگاه تراشه همراه باشید .

React یعنی چه؟

فریمورک ReactJS اساساً یک کتابخانه ی جاوا اسکریپت منبع باز است که برای ایجاد رابط کاربری مخصوص برای برنامه های یک صفحه ای استفاده می شود . این کتابخانه اوپن سورس (متن باز) جاوا اسکریپت هست که طبق گفته داکیومنت خود آن برای ساخت رابط های کاربری وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد . این برای مدیریت لایه های نمایشی برای برنامه های وب و تلفن همراه استفاده می شود. React ابتدا توسط یک مهندس نرم افزاری برای فیس بوک یعنی Jordan Walke ساخته شد. برای اولین بار در ماه فوریه ۲۰۱۱ و در Instagram.com در سال ۲۰۱۲ اعمال می شود . برنامه نویسیان بیشتر از کتابخانه های زبان جاوا اسکریپت استفاده می کنند. به این دلیل که کد ها آماده هستند و برنامه نوشتن با آن سریعتر پیش می رود. کد های آماده شامل کامپوننت های آماده، توابع و الگوهای از پیش تعیین شده هستند .  ری اکت می تواند با ترکیبی از دیگر کتابخانه ها یا چارچوب های جاوا اسکریپت مانند Angular JS در MVC استفاده شود .

مهم ترین ویژگی React چیست ؟

مهم ترین ویژگی فریم ورک react چیست؟ 

معماری Component Based : این قابلیت یعنی فریم ورک ری اکت از اجزای مختلف با منطق خاص خود استفاده می‌کند که نقش مهمی در تعاملات و بصری سازی اپ دارد. در ادامه مقاله بیشتر مفصل توضیح می دهیم که کامپوننت در فریم ورک react چیست و چطور ساخته می شود.

JSX : JSX را می‌توان یکی از بهترین ویژگی‌های فریم ورک ری اکت دانست. چون کار نوشتن بلوک‌ها را برای توسعه دهندگان خیلی راحت‌تر کرده است . به جای استفاده از regular JavaScript برای قالب سازی، از JSX استفاده می کند. JSX یک جاوا اسکریپت ساده است که اجازه میدهد از کدهای html استفاده کنید. این کدها تبدیل به کدهای جاوا اسکریپت می شوند که آنها را React Framework می نامند

DOM مجازی : این مشخصه‌ی فریم ورک react به افزایش سرعت توسعه‌ی برنامه و انعطاف پذیری آن کمک می‌کند. DOM مجازی در این فریم ورک جایگزین اصلی شده و هر بار که برنامه تغییر داده شود، کل UI را در DOM مجازی نمایش می‌دهد.

React Native : این نسخه از react قابلیت استفاده از کدهای وب این فریم ورک برای نسخه‌های اندروید و ios را فراهم کرده؛ بنابراین کار توسعه‌ی برنامه‌های موبایل با فریم ورک ری اکت راحت‌تر شده است .  دارای یک کتابخانه بومی (native) است که در سال ۲۰۱۵ توسط فیسبوک ساخته شد که اپلیکیشن هایی مانند اندروید، آی او اس و UPD را ارائه می دهد.

اتصال داده یک طرفه : این قابلیت ریکت یعنی یک توسعه دهنده برای تغییر یک کامپوننت باید از کال بک استفاده کند و نمی‌تواند مستقیما آن را ادیت کند. این کنترل یک طرفه‌ در اپ‌های js، flux نامیده می‌شود و باعث موثرتر و انعطاف پذیرتر شدن آن‌ها می‌شود.

رابط کاربری اعلانی : این ویژگی در کدهای react باعث خوانایی بیشتر و راحتی رفع باگ می‌شود. به طور کلی فریم ورک React JS بهترین پلتفرم برای توسعه‌ی رابط‌های کاربری است که هم برای دسکتاپ و هم موبایل کاربرد دارد.

1 ری اکت

تاریخچه React چیست ؟

در واقع یکی از مهندسین نرم افزار شرکت فیس‌بوک به نام Jordan Walke این کتابخانه را درست کرد، که برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ برای ویژگی Newsfeed در فیس‌بوک استفاده شد.اما به دست توسعه دهندگان در آن زمان نرسید.

نسخه اولیه React  در ماه جولای ۲۰۱۳ منتشر شد که تا الان استقبال خوبی شده است.

نسخه فعلی این کتابخانه که توسعه دهندگان سرتاسر جهان استفاده می کنند : V16.8.6 است که در مارس ۲۰۱۹ منتشر شد و همچنان در حال استفاده است .

چرا React ؟

Simplicity (سادگی) : React بسیار ساده است. شما با استفاده از JSXمی توانید جاواسکریپت و اچ تی ام ال خود خود را ترکیب کنید.

Performance (کارایی) : ری اکت هیچ مفهومی از dependency (وابستگی) را بکار نبرده است. اما به جای آن شما می توانید از ماژول های Browserify، Required JS،EcmaScript 6 استفاده کنید.

Easy to learn (یادگیری آسان) : هر کسی که دانش پایه قبلی در برنامه نویسی دارد، می تواند به راحتی React را درک کند در حالی که Angular  به عنوان «زبان مخصوصDomain» نامیده می شود پس بهترین گزینه ری اکت است و این بدان معنی است که یادگیری آنها دشوار است. در react شما فقط نیاز به دانش پایه ای از CSS و HTML که بتوانید از آن استفاده کنید.اما این گزینه را نباید فراموش کرد که اگر به تریبت فرانت را شروع کنید آخر از ری اکت استفاده کنید , کاره درست تری است چون نیاز به درک مفاهیم دارد.

Native Approach (کتابخانه و رویکرد بومی) : فریمورک React می تواند برای ایجاد برنامه های تلفن همراه (React Native) استفاده شود. ری اکت یک طرفدار قوی از قابلیت استفاده مجدد است، به این معنی که مجدداً قابلیت استفاده کد را پشتیبانی می کند. بنابراین در همان زمان ما می توانیم IOS، Android و نرم افزار وب را ایجاد کنیم که این بسیار عالی است .

Testability (تست پذیری) : برنامه های ReactJS فوق العاده آسان برای تست هستند. ب استفاده از ری اکت تست پذیری براحتی انجام می شود.

Data Binding (اتصال داده ها) : فریمورک React با استفاده از اتصال یک طرفه و یک معماری برنامه کاربردی به نام Flux کنترل جریان داده ها را به اجزاء از طریق یک نقطه کنترل – توزیع کننده کنترل می کند.

بازگشت به لیست