برنامه نویسی اندروید, برنامه نویسی قم, برنامه نویسی موبایل

عملگر های محاسباتی در جاوااسکریپت

0 عملگر

سلام و هزار درود برشما دوست عزیز جاوااسکریپتی بزرگ ,  قراره که در ادامه این مقاله در مورد این صحبت کنیم که عملگرهای محاسباتی در جاوااسکریپت چیست و چگونه استفاده می شود؟

با آموزشگاه تراشه همراه باشید.

جاوااسکریپت

جاوااسکریپت با کوته‌نوشت JS نوعی زبان برنامه‌نویسی است که با ویژگی‌های ارائه شده در مشخصات اکما اسکریپت مطابق می‌باشد. جاوااسکریپت نوعی زبان سطح بالا، کامپایل درجا، و چندالگویی است. جاوااسکریپت نحو آکولادی دارد، نوع دهی آن پویا است، نوع شیءگرایی اش بر پایه پیش‌نمونه است، و دارای توابع کلاس اول می‌باشد.

در کنار HTML و CSS، جاوااسکریپت یکی از فن‌آوری‌های هسته‌ای وب جهان‌گستر است.

علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، دلیل این نام گذاری محبوبیت زبان جاوا در هنگام تولد جاوااسکریپت بود؛ اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس (++C) و سی شارپ (C#) شباهت دارد که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است. از همین رو دستورهای متداول مانند if, for, try..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

عملگرهای محاسباتی

کلمه Arithmetic در لغت یعنی ( حساب / حسابی ) ، حال در زبان جاوااسکریپت تعدادی عملگر وجود داره که بهشون میگن عملگرهای حسابی یا محاسباتی .

یعنی مثلا ما بخوایم ۲ عدد رو باهم جمع کنیم ، در این مواقع باید از عملگرهای محاسباتی استفاده نماییم ، اگه بخوایم یه شکل کلی این عملگرها داشته باشیم میتونیم بصورت زیر نمایشش بدیم :

1 عملگر

اون علامت + ( جمع / به اضافه ) خب میشه عملگر و اون اعداد ۵ هم میشن عملوند ، پس میتونیم اینجوری بگیم که عملگر میتونه عملیاتی رو بروی چندین عملوند اجرا کند.

در ادامه با *(ضرب) و … آشنا می شویم .

جدول عملگرهای محاسباتی

نام عملگر به انگلیسی توضیح
+ Addition برای جمع
Subtraction برای تفریق
* Multiplication برای ضرب
/ Division برای تقسیم
% Remainder برای محاسبه باقیمانده
++ Increment یک واحد اضافه میکند
– – Decrement یک واحد کم میکند

یک مثال از عملگرهای محاسباتی

; var a = 4

; var b = 6

 // خروجی میشه ۱۰      document.write( a + b )

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط