تاريخچه پيدايش اتوکد نرم افزار اتوکد |Autodesk نخستين بار توسط يک به نام کامپيوتري به نام اتودسک|Autodesk روانه بازارهاي جهاني شد . نسخه ابتدايي اين نرم افزار اولين باردر سال ۱۹۸۲ ميلادي توسط يکي ازسهامداران شرکت اتودسک به نام جان واکر به بازار معرفي شد. آپشن ها و قابليت هاي بسيار زياد و مختلف نرم افزاراتوکد |Auto Cad در زمينه طراحي و به خصوص در حوزه طراحي سه بعدي منجر شد تا نرم افزار اتوکد|Auto cad در زمان کوتاهي معادل ۴ سال به يکي از پر قدرت ترين ، مفيدترين ، کاربردي ترين و پر طرفدار ترين نرم افزار هاي طراحي سه بعدي درسرتاسر دنيا تبديل شود . امروزه قريب به ۳۵ سال از معرفي نسخه اوليه نرم افزار طراحي سه بعدي اتوکد مي گذرد و عليرغم طراحي و ارائه برنامه ها و نرم افزار هاي طراحي سه بعدي ديگر که در جايگاه خود برنامه هاي موفقي هم بوده اند ، نرم افزاراتوکد هر روز با نسخ به روز تر با امکانات و قابليت هاي جديدتر و پيشرفته تر همچنان در صدر جدول قرار دارد و در عرصه نرم افزارهاي طراحي سه بعدي يکي از موفق ترين و قدرتمندترين هاي بازار به شمار مي رود . با گذشت ۳۵ سال از ورود اولين نسخه از نرم افزار اتوکد به بازار در حال حاضر ۳۱ ورژن متفاوت از اين نرم افزار در بازارو در دسترس کاربران قرار دارد و کاربران مي توانند با در نظر گرفتن نيازهاي خود ورژن متناسب با فيلد کاري خود را انتخاب کرده و از طريق حضور در دوره هاي آموزشي اتوکد|Auto Cad و آشنايي با قابليت هاي اين نرم افزار در راستاي اجراي پروژه هاي خود از آن استفاده کنند .

کاربرد هاي نرم افزار اتوکد نرم افزار اتوکد| Auto Cad به دليل به قابليت هاي کاربردي بسيار زياد که در برگيرنده مواردي مانند قابليت ترسيم با دقت بالا ، قابليت ترسيم با سرعت بالا ، قابليت ترسيم اشکال و حجم هاي مختلف هندسي ، قابليت ترسيم حجم هاي سه بعدي و غيره طيف وسيعي از کاربران با گرايش هاي تخصصي مختلف را به خود جذب کرده است . از مهم ترين اين کاربران برنامه اتوکد مي توان به کارشناسان و متخصصان رشته هاي عمران ، معماري ، طراحي دکوراسيون داخلي و غيره نام برد . کاربرد نرم افزار اتوکد|Auto Cad در بسياري از رشته ها مختلف منجر به محبوبيت خاص اين نرم افزار در ميان کاربران شده است . بازار کار اتوکد با توجه به اين که نرم افزارطراحي سه بعدي اتوکد به دليل قابليت هاي بسيار بالايي که در طراحي و به خصوص طراحي هاي سه بعدي دارد کاربرد هاي بسيار زيادي دارد از اين رو بازار کاراين نرم افزار بسيار پر رونق و رو به رشدي است . افرادي که در حوزه کار با نرم افزار طراحي سه بعدي اتوکد از تخصص و تبحر کافي برخوردار باشند مي توانند در بسياري از حوزه ها از قبيلاز طراحي دکوراسيون داخلي ، معماري ، عمران ، طراحي صنعتي و غيره و غيره به فعاليت مشغول شوند. همچنين متخصصان اتوکد يا همان اتوکد کاران حرفه اي مي توانند با قبول پروژه هاي مختلف به صورت مستقل به کسب درآمد بپردازند و از مزاياي دوره هاي آموزشي اتوکد برخوردار شوند . اهميت اتوکد همانطور که قبلا نيز اشاره کرديم پيدايش و ظهورنرم افزار هاي طراحي سه بعدي و به خصوص نرم افزار اتوکد دنيا طراحي را متحول کرد . پيش از وجود نرم افزارهاي طراحي سه بعدي از قبيل اتوکد ، روند طراحي روندي بسيار ساده ، وقت گير و با محدوديت هاي بسيار زياد بود . در اين روش هاي سنتي طراحان با صرف ساعت ها وقت و با استفاده از ابزار هاي ساده اوليه مانند انواع کاغذ ، مداد هاي مختص طراحي و ابزارهاي ساده اي از قبيل خط کش T ، گونيا و نقاله به اجراي طرح هاي خود به صورت دو بعدي مي پرداختند . نرم افزار اتوکد علاوه بر صرفه جويي چشمگير در زمان ، انرژي و هزينه منجر به افزايش قابل توجه کيفيت نهايي نتيجه کار خواهد شد . زيرا همانطور که برهمه واضح و مبرهن است يک طرح سه بعدي علاوه نمايش دادن جزئيات بيشتر و دقيق تر از جذابيت و گيرايي بيشتري برخوردار است . با ورود نرم افزارهاي تخصصي طراحي سه بعدي مانند اتوکد روند طراحي در سراسر دنيا دگرگون و متحول شد .
کاربردهاي نرم افزار اتوکد نرم افزار اتوکد چيست ؟ نرم افزارها و برنامه هاي تخصصي طراحي سه بعدي ازآن قبيل برنامه هايي هستند که با قابليت هاي و امکانات منحصر به فردي که در اختيار کاربران قرار مي دهند توانسته اند دنياي طراحي را دگرگون و متحول نمايند . اين نرم افزار ها امکان اجراي طرح هاي سه بعدي را که در گذشته ميسر نبود را براي کارشناسان طراحان در تمامي شاخه ها و گرايش هاي طراحي فراهم کرده اند . نرم افزار اتوکد | Auto Cadيکي از پرکاربردترين ، به نام ترين و پرطرفدارترين نرم افزار هاي در حوزه طراحي سه بعدي است . در اين مقاله نرم افزار اتوکد را معرفي کرده و سپس به تاريخچه پيدايش اين نرم افزار ، کاربرد ها ، مزايا و قابليت هاي آن اشاره خواهيم کرد . نرم افزاز اتوکد |AutoCAD از محصولات شرکت به نام اتودسک |Auto desk است و در زمره مشهورترين و پرکاربردترين محصولات شرکت اتودسک | Autodesk قرار گرفته است . شرکت اتودسک يک شرکت بسيار معتبر آمريکايي در حوزه طراحي و توليد نرم افزار مي باشد .نرم افزار اتوکد ، نرم افزاري است که قابليت طراحي و نقشه کشي سه بعدي در شاخه هاي مختلف صنعتي و مهندسي را براي طراحان فراهم آورده است . پسوند اين نرم افزار CAD است . CAD مخفف عبارت computer Aided Drafting به مفهوم ترسيم فني به کمک نرم افزار مي باشد. ورژن ها ي همان نسخ هاي مختلف نرم افزار اتوکد به وسعت کاربرد و استفاده وسيع و گسترده آن در بسياري ازرشته ها و شاخه هاي بسيار متنوع طراحي در بعضي موارد با توجه به کاربرد ويژه و خاص آن ها با توجه به آن رشته يا شاخه مورد نظر نامگذاري شده اند که در ادامه به آن ها اشاره خواهيم کرد . اگرچه که شايد ار رويه نامگذاري روندي کاملا تخصصي نباشد اما امروزه بسياري از کاربرن نرم افزار اتوکد در سراسر دنيا نسخه هاي مختلف اين نرم افزار را با نام هاي مرتبط با کاربرد آن بمي شناسند و به کار مي برند .

نرم افزار AutoCAD یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. در واقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم افزار مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار است. البته در منابع مختلف دیگر CAD را بعنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار نیز معرفی کرده اند. به زبان ساده بگویم، بجای اینکه یک شی را با خط کش یا دست بکشید، با اتوکد همان را بصورت دقیق و سریع، با رایانه ترسیم می کنید.

نسخه های مختلفی دارد:

AutoCAD Architecture برای رشته معماری
AutoCAD Electrical برای رشته برق
AutoCAD Mechanical برای رشته مکانیک
AutoCAD Civil 3D برای عمران و راهسازی
AutoCAD Map 3D برای جغرافیا و شهرسازی
AutoCAD Plant 3D طراحی صنعتی و کارخانجات
AutoCAD MEP برای تاسیسات ولوله کشی
AutoCAD P&ID ابزار آلات و نقشه های تاسیساتی