تاریخچه پیدایش اتوکد نرم افزار اتوکد |Autodesk نخستین بار توسط یک به نام کامپیوتری به نام اتودسک|Autodesk روانه بازارهای جهانی شد . نسخه ابتدایی این نرم افزار اولین باردر سال ۱۹۸۲ میلادی توسط یکی ازسهامداران شرکت اتودسک به نام جان واکر به بازار معرفی شد. آپشن ها و قابلیت های بسیار زیاد و مختلف نرم افزاراتوکد |Auto Cad در زمینه طراحی و به خصوص در حوزه طراحی سه بعدی منجر شد تا نرم افزار اتوکد|Auto cad در زمان کوتاهی معادل ۴ سال به یکی از پر قدرت ترین ، مفیدترین ، کاربردی ترین و پر طرفدار ترین نرم افزار های طراحی سه بعدی درسرتاسر دنیا تبدیل شود . امروزه قریب به ۳۵ سال از معرفی نسخه اولیه نرم افزار طراحی سه بعدی اتوکد می گذرد و علیرغم طراحی و ارائه برنامه ها و نرم افزار های طراحی سه بعدی دیگر که در جایگاه خود برنامه های موفقی هم بوده اند ، نرم افزاراتوکد هر روز با نسخ به روز تر با امکانات و قابلیت های جدیدتر و پیشرفته تر همچنان در صدر جدول قرار دارد و در عرصه نرم افزارهای طراحی سه بعدی یکی از موفق ترین و قدرتمندترین های بازار به شمار می رود . با گذشت ۳۵ سال از ورود اولین نسخه از نرم افزار اتوکد به بازار در حال حاضر ۳۱ ورژن متفاوت از این نرم افزار در بازارو در دسترس کاربران قرار دارد و کاربران می توانند با در نظر گرفتن نیازهای خود ورژن متناسب با فیلد کاری خود را انتخاب کرده و از طریق حضور در دوره های آموزشی اتوکد|Auto Cad و آشنایی با قابلیت های این نرم افزار در راستای اجرای پروژه های خود از آن استفاده کنند .

کاربرد های نرم افزار اتوکد نرم افزار اتوکد| Auto Cad به دلیل به قابلیت های کاربردی بسیار زیاد که در برگیرنده مواردی مانند قابلیت ترسیم با دقت بالا ، قابلیت ترسیم با سرعت بالا ، قابلیت ترسیم اشکال و حجم های مختلف هندسی ، قابلیت ترسیم حجم های سه بعدی و غیره طیف وسیعی از کاربران با گرایش های تخصصی مختلف را به خود جذب کرده است . از مهم ترین این کاربران برنامه اتوکد می توان به کارشناسان و متخصصان رشته های عمران ، معماری ، طراحی دکوراسیون داخلی و غیره نام برد . کاربرد نرم افزار اتوکد|Auto Cad در بسیاری از رشته ها مختلف منجر به محبوبیت خاص این نرم افزار در میان کاربران شده است . بازار کار اتوکد با توجه به این که نرم افزارطراحی سه بعدی اتوکد به دلیل قابلیت های بسیار بالایی که در طراحی و به خصوص طراحی های سه بعدی دارد کاربرد های بسیار زیادی دارد از این رو بازار کاراین نرم افزار بسیار پر رونق و رو به رشدی است . افرادی که در حوزه کار با نرم افزار طراحی سه بعدی اتوکد از تخصص و تبحر کافی برخوردار باشند می توانند در بسیاری از حوزه ها از قبیلاز طراحی دکوراسیون داخلی ، معماری ، عمران ، طراحی صنعتی و غیره و غیره به فعالیت مشغول شوند. همچنین متخصصان اتوکد یا همان اتوکد کاران حرفه ای می توانند با قبول پروژه های مختلف به صورت مستقل به کسب درآمد بپردازند و از مزایای دوره های آموزشی اتوکد برخوردار شوند . اهمیت اتوکد همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم پیدایش و ظهورنرم افزار های طراحی سه بعدی و به خصوص نرم افزار اتوکد دنیا طراحی را متحول کرد . پیش از وجود نرم افزارهای طراحی سه بعدی از قبیل اتوکد ، روند طراحی روندی بسیار ساده ، وقت گیر و با محدودیت های بسیار زیاد بود . در این روش های سنتی طراحان با صرف ساعت ها وقت و با استفاده از ابزار های ساده اولیه مانند انواع کاغذ ، مداد های مختص طراحی و ابزارهای ساده ای از قبیل خط کش T ، گونیا و نقاله به اجرای طرح های خود به صورت دو بعدی می پرداختند . نرم افزار اتوکد علاوه بر صرفه جویی چشمگیر در زمان ، انرژی و هزینه منجر به افزایش قابل توجه کیفیت نهایی نتیجه کار خواهد شد . زیرا همانطور که برهمه واضح و مبرهن است یک طرح سه بعدی علاوه نمایش دادن جزئیات بیشتر و دقیق تر از جذابیت و گیرایی بیشتری برخوردار است . با ورود نرم افزارهای تخصصی طراحی سه بعدی مانند اتوکد روند طراحی در سراسر دنیا دگرگون و متحول شد .
کاربردهای نرم افزار اتوکد نرم افزار اتوکد چیست ؟ نرم افزارها و برنامه های تخصصی طراحی سه بعدی ازآن قبیل برنامه هایی هستند که با قابلیت های و امکانات منحصر به فردی که در اختیار کاربران قرار می دهند توانسته اند دنیای طراحی را دگرگون و متحول نمایند . این نرم افزار ها امکان اجرای طرح های سه بعدی را که در گذشته میسر نبود را برای کارشناسان طراحان در تمامی شاخه ها و گرایش های طراحی فراهم کرده اند . نرم افزار اتوکد | Auto Cadیکی از پرکاربردترین ، به نام ترین و پرطرفدارترین نرم افزار های در حوزه طراحی سه بعدی است . در این مقاله نرم افزار اتوکد را معرفی کرده و سپس به تاریخچه پیدایش این نرم افزار ، کاربرد ها ، مزایا و قابلیت های آن اشاره خواهیم کرد . نرم افزاز اتوکد |AutoCAD از محصولات شرکت به نام اتودسک |Auto desk است و در زمره مشهورترین و پرکاربردترین محصولات شرکت اتودسک | Autodesk قرار گرفته است . شرکت اتودسک یک شرکت بسیار معتبر آمریکایی در حوزه طراحی و تولید نرم افزار می باشد .نرم افزار اتوکد ، نرم افزاری است که قابلیت طراحی و نقشه کشی سه بعدی در شاخه های مختلف صنعتی و مهندسی را برای طراحان فراهم آورده است . پسوند این نرم افزار CAD است . CAD مخفف عبارت computer Aided Drafting به مفهوم ترسیم فنی به کمک نرم افزار می باشد. ورژن ها ی همان نسخ های مختلف نرم افزار اتوکد به وسعت کاربرد و استفاده وسیع و گسترده آن در بسیاری ازرشته ها و شاخه های بسیار متنوع طراحی در بعضی موارد با توجه به کاربرد ویژه و خاص آن ها با توجه به آن رشته یا شاخه مورد نظر نامگذاری شده اند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد . اگرچه که شاید ار رویه نامگذاری روندی کاملا تخصصی نباشد اما امروزه بسیاری از کاربرن نرم افزار اتوکد در سراسر دنیا نسخه های مختلف این نرم افزار را با نام های مرتبط با کاربرد آن بمی شناسند و به کار می برند .

نرم افزار AutoCAD یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. در واقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم افزار مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار است. البته در منابع مختلف دیگر CAD را بعنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار نیز معرفی کرده اند. به زبان ساده بگویم، بجای اینکه یک شی را با خط کش یا دست بکشید، با اتوکد همان را بصورت دقیق و سریع، با رایانه ترسیم می کنید.

نسخه های مختلفی دارد:

AutoCAD Architecture برای رشته معماری
AutoCAD Electrical برای رشته برق
AutoCAD Mechanical برای رشته مکانیک
AutoCAD Civil 3D برای عمران و راهسازی
AutoCAD Map 3D برای جغرافیا و شهرسازی
AutoCAD Plant 3D طراحی صنعتی و کارخانجات
AutoCAD MEP برای تاسیسات ولوله کشی
AutoCAD P&ID ابزار آلات و نقشه های تاسیساتی