یک شغل(کار)جانبی با درآمدی هرچند اندک ، فرصت‌های جدیدی پیش رویتان قرار می‌دهد و حتی حال و هوای روزانه‌ی شما را عوض می‌کند!

مهارت اکسل در قم

بگذارید اول مشخص کنیم شغل جانبی چیست. منظور از شغل جانبی لزوماً یک کسب‌وکار کامل و تمام‌عیار نیست. شغل جانبی هر کاری است که یک درآمد ثانویه به شما بدهد. صرف‌نظر از اینکه این شغل چقدر در زندگی مالیتان تغییر به وجود آورد؛ کمک می‌کند استرس شما کاهش پیدا کند، به شما احساس آزادی بیشتری می‌دهد و شما را شادتر می‌کند. فرقی نمی‌کند چه‌کاری را انتخاب کنید، هر فعالیتی اگر درست به آن پرداخته شود، می‌تواند شغل جانبی خوبی باشد. ولی برخی فعالیت‌ها عمر کوتاه‌تر و بازده سریع‌تری دارند.

مثلاً شما می‌توانید وب‌سایت خود را راه بیندازید. می‌توانید از مهارت‌های حرفه‌ای خود استفاده کنید و نوآوری جدیدی در وب‌سایت خود ارائه دهید. وبلاگ‌ها ،تجارت الکترونیک، انجمن‌های مجازی، کتاب‌های الکترونیکی و صدها روش دیگر وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها درآمدزایی کنید. درست است که این گزینه‌ها حرکت آرامی دارند، ولی همه‌ی جریانات بزرگ دنیا از قدم‌های کوچک آغاز می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید ارزشی تولید کنید، باید اولین گام را بردارید؛ چراکه شروع هر کاری مهم‌ترین قسمت آن است.

همچنین مطالعه کنید:  چگونه از وای فای در سفر استفاده کنیم

زمانی که تصمیم گرفتید چه‌کاری را می‌خواهید به‌عنوان شغل جانبی خود شروع کنید، باید مراقب باشید این کار جانبی به حرفه و درآمد فعلی شما فشاری وارد نکند. اگر منبع اصلی درآمدتان را از دست بدهید، وضع از این هم بدتر می‌شود. پس اول اطمینان پیدا کنید که شغل جانبی‌تان به قرارداد، مقررات و شرایط کار فعلی شما هیچ خدشه‌ای وارد نمی‌کند. در مرحله‌ی بعد، دلایلی که باعث می‌شوند عاشق شغل جانبی خود باشید، به شرح زیر هستند:

آموزش حسابداری درقم

فهرست مطالب

به شما فرصتی برای بروز اشتیاق و علایقتان می‌دهد

گر چه این شرط لازم برای انتخاب شغل جانبی شما نیست، ولی بهتر است کاری را انتخاب کنید که به آن مشتاقید. چرا؟ چون شما روی علایق خود سخت‌تر و باانگیزه‌تر کار می‌کنید و شغل دوم فرصتی برای شما است که شور و اشتیاق خود را به عرصه‌ی عمل برسانید. شما کمتر حس می‌کنید که مشغول کار هستید و تمایلتان به پیشرفت بیشتر خواهد بود. مثلاً آقای الف، یک کارمند اداری است که به شکار هم علاقه دارد. او شغل دوم خود را تشکیل یک جامعه‌ی مجازی قرار داده است که در آن بازی و مسابقه‌ی حیوانات شکارشده برگزار می‌شود.

جامعه‌ای که او درگیر آن است، بزرگ نیست و درآمد زیادی هم برای او نمی‌آورد. ولی او محصولات جالبی از تولیدکنندگان مرتبطی دریافت می‌کند که از او می‌خواهند درباره‌ی محصولاتشان یادداشتی در وب‌سایت خود بنویسد. او تعامل با فالوئرهای خود را دوست دارد و از دریافتی‌های جالب خود برای گسترش کسب‌وکارش استفاده می‌کند. از هر زاویه‌ای که نگاه کنید، این کار برای او پیروزی و برد است.
همچنین مطالعه کنید:


۱۱ مشکل رایج در لپ تاب ها و روشهای حل آنها(قسمت اول)

باعث می‌شود از کار اصلی خود بیشتر لذت ببرید

یکی از بهترین قسمت‌های شغل جانبی، درآمد مستقلی است که بابت آن نصیب شما می‌شود. ممکن است فکر کنید وقتی درآمد دومی وارد زندگی‌تان می‌شود، انگیزه یا تعهد خود را برای شغل اصلی تا حدودی از دست می‌دهید، چون به پول کمتری نیاز دارید. ولی اتفاقی که می‌افتد دقیقاً برعکس این تصور است. شما متوجه می‌شوید که صبح‌ها سرحال‌تر سرکار می‌روید، حس می‌کنید فضای کاری شما بازتر شده است، معاشرت‌های شما در محل کار بیشتر می‌شود و نسبت به پروژه‌هایتان احساس فشار کمتری می‌کنید. چرا؟ به این دلیل که حالا کار اصلیتان برایتان آن‌قدر اجباری به نظر نمی‌رسد که قبلاً بود.

به شما احساس آزادی می‌دهد

بسیاری از افراد وقتی در شغل جانبی خود پیشرفت کردند، شغل اصلی خود را رها می‌کنند و کسب‌وکار کوچک خود را با محوریت شغل دوم آغاز می‌کنند. ولی اگر شما از شغل دوم خود درآمد رضایت بخشی دارید، چرا باید شغل روزانه‌ی خود را رها کنید؟ می‌توانید بدون رها کردن شغل قبلی، فقط حجم کارهای آن را کم کنید و بیشتر وقت خود را به توسعه‌ی کار موردعلاقه‌ی خود اختصاص دهید. با این روش ریسک ضربه‌های مالی را برای خودتان و خانواده پایین می‌آورید. درهرصورت اینجا شما آزادی عمل و حق انتخاب بیشتری دارید که به شما آسایش خاطر می‌دهد.

همچنین مطالعه کنید:  ۱۱ مشکل رایج در لپ تاب ها و روشهای حل آنها(قسمت دوم)

منبع زومیت

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *