آموزش رایانه کار, اخبار فناوری, برنامه نویسی اندروید, برنامه نویسی موبایل, دسته‌بندی نشده, معرفی وب سایت

گیت هاب چیست ؟

2 گیت

سلام بر همه هم میهنان عزیزم , دوست دارم همیشه خوشحال باشید . در این مقاله قراره که به این پی ببریم که گیت هاب چیه ؟ چرا برنامه نویسان همیشه از این کلمه استفاده می کنند . گیت هاب (GitHub) واژه‌ایست که کم‌و‌بیش در دنیای برنامه‌نویسی، طراحی سایت و افزونه‌ها می‌شنویم . در دنیای برنامه نویسی کمی که پیش بروید با شروع جدی‌تر کارها، کم‌کم سروکله‌ی اصطلاحی به نام گیت هاب پیدا می‌شود! اگر می‌خواهید بدانید گیت‌ هاب چیست و چه کاربردی دارد؟ با آموزشگاه تراشه همراه باشید . چون که قرار مطالب عالی با هم یاد بگیریم .

گیت را داخل گیت هاب کردن

وقتی نوبت بهGitوGithubمی‌رسد ، اغلب مردم گیج می‌شوند و فکر می‌کنند که هر دوی آن‌ها کمابیش یک چیز هستند، در حالی که Git یک سیستم کنترل نسخه (version control) رایگان و open source است در حالی کهGitHubیک پلت فرم میزبانی آنلاین برای خدمات مختلف است پس حتما برای درک GitHub ، ابتدا باید درکی از Git داشته باشید. Git یک سیستم کنترل نسخه منبع باز است که توسط Linus Trovalds  همان شخصی که لینوکس را ایجاد کرده است ، راه اندازی شده است. Git شبیه سایر سیستم های کنترل است: برای مثال Subversion ، CVS و Mercurial.

 

سیستم های کنترل نسخه این نسخه ها را مستقیم نگه داشته و تغییرات را در یک سرور مرکزی ذخیره می کنند. این اجازه می دهد تا توسعه دهندگان به راحتی همکاری کنند ، زیرا می توانند نسخه جدیدی از نرم افزار را بارگیری کنند ، تغییراتی ایجاد کرده و جدیدترین نسخه را بارگذاری کنند.Git سیستم کنترل نسخه مورد نظر اکثر توسعه دهندگان است ، زیرا دارای مزایای متعدد نسبت به سایر سیستم های موجود است. این سیستم  فایل ها با کارایی بیشتری ذخیره می کند و یکپارچگی پرونده را بهتر می کند.

گیت هاب یعنی چه ؟

گیت هاب، بزرگترین هاست برای میزبانی پروژه‌های توسعه دهندگان محسوب می‌شود . کلمۀ هاب را ممکن است در جاهای دیگری هم شنیده باشید که معنیِ آن کم و بیش در تمام کلمات و عبارت‌ها یکسان است. در حالت کلی، طبق تعریف فرهنگ لغت آکسفورد، به‌صورت خلاصه هاب مرکز یک فعالیت، منطقه و یا یک شبکه است. برای مثال USB Hub را در نظر بگیرید، در اینجا هاب مرکزی برای ارتباطات USB و مکانیست که تمام فعالیت‌های مربوط به گیت حول محور آن رخ خواهد داد . که توسط یک شرکت آمریکایی ایجاد شده است. یک پلتفرم همکاری برای توسعه‌دهندگان است که بزرگ‌ترین فضای ذخیره‌سازی برای کارهای اشتراکی و توزیع‌یافته دنیا” به شمار می‌رود.

1 گیت

به طور کل برای چه استفاده می شود؟

در کل گیت هاب چند کار را انجام می دهد و عباراتی که باید بدانیم :

اول از همه push : یعنی یک فایل رو از سیستم خود بارگذاری کنیم .

دوم clone : فایل دیگری را از گیت هاب وارد سیتم خودمان بکنیم .

سوم Pull Request : در اصل یعنی در خواست در پروژه برای فرد دیگری در گیت هاب.

 

اما این را هم بگویم در طی همین کار ها باید فعالیت هایی انجام داد تا بتوانیم به پایان برسانیم و حتما و حتما به چالش های بیشتری خواهیم رسید که من برای شما در روز های آینده خواهم گفت به ترتیب . نگران نباشید . 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط