آموزش آنلاین کامپیوترآموزش اکسلاخبار آموزشگاهاخبار تصویریاخبار فناوریدسته‌بندی نشده

تابع SUMIF

تابع SUMIF اکسل و نحوه استفاده از آن

تابع sumif اکسل برای کسانی که با این نرم افزار به صورت جدی کار میکنند تابع آشنایی هست. اگر شما تازه با فرمول نویسی در محیط اکسل آشنا شدید و با تابع sumif اکسل آشنایی ندارید ادامه این مطلب رو بخونید تا با هم با کاربرد این تابع آشنا بشیم.

 

ما در اکسل تابع SUM رو داریم که مقادیر موجود در یک محدوده رو با هم جمع میکنه. حالا اگر بخوایم مقادیر موجود در یک محدوده در صورت برقرار بودن شرط خاصی با هم جمع بشن میتونیم از تابع sumif اکسل استفاده کنیم. قاعد کلی تابع SUMIF اکسل به صورت زیر هست:

 

Range ناحیه مورد نظر شرطی

Criterial عبارت شرطی

Sum- range قرار است جمع شود  ناحیه

 

برای مثال: جمع حقوق افرادی اضافه کاری بالایی ۱۰  ساعت دارند محاسبه شود

 انتخاب ناحیه کلی ستون اضافه کاری Rage

>10

Criterial
انتخاب ناحیه کلی حقوق Sum-range

 

استفاده از کاراکترهای Wild card در قسمت شرط (Criteria)

Wildcard کاراکتری است که در جستجوها، جانشین یک یا چند کاراکتر دیگر می‌شود. شما می‌توانید از دو کاراکتر زیر در این تابع SUMIF استفاده کنید.

  1. علامت ستاره * که برای نشان دادن چند کاراکتر استفاده می‌شود.
  2. علامت سوال ؟ که برای نشان دادن یک کاراکتر در یک قسمت مشخص استفاده می‌شود.

مثال ۳: استفاده از Wild Card در تابع SUMIF

فرض کنید می‌خواهید مجموع تعداد گل‌هایی که نام آنها با حرف “ن” شروع می‌شود، محاسبه شود. برای این کار در کادر Range کلیک کرده و سلول‌های A3 تا A13 را انتخاب کنید و سپس در قسمت Criteria “*ن” را تایپ کنید. سپس در کادر Sum_range کلیک کرده و سلول‌های D3 تا D13 را انتخاب کنید. در نهایت روی OK کلیک کنید.

جمع‌بندی

در این آموزش تابع SUMIF را معرفی کردیم و برخی نکات مربوط به این تابع را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش بتواند کمکی برای حل مسائل شما باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا