اخبار فناوری, برنامه نویسی اندروید, برنامه نویسی موبایل, طراحی وب سایت

ECMAScript چیست؟

اکما اسکریپت

سلام بر شما دوست خوبم . روزت بخیر باشه , بنده امروز اینجا هستم برای اینکه به این پی ببریم که جاوا اسکریپت چیه و اکما اسکریپت چیه ؟ پس :

با آموزشگاه کامپیوتر تراشه همراه باشید .

ECMAScript چیست؟

جاوااسکریپت در اصل به خاطر موفقیت های زیاد زبان جاوا بود که جاوااسکریپت نام‌گذاری شد . تا ذهنیت خوبی مردم داشته باشند . این رو هم بدانید که جاوا اسکریپت هیچ ربطی به جاوا نداره . اکما یک سازمان بین المللی است که کار تعریف استاندارد‌های سیستم‌های کامپیوتری و ارتباط سیستم‌ها را انجام می‌دهد. این سازمان از سال ۱۹۶۱ کار خودش را از اروپا شروع کرده و کار تعریف استانداردها را بر عهده دارد و از سال ۱۹۹۴ با عنوان فعلی خود یعنی ECMA شناخته می‌شود . اگر دقت کنید مرورگرهای مختلف هر کدام برای خود موتوری دارند که کدهای جاوا اسکریپت را تحلیل و اجرا می‌کنند، اگر استاندارد واحدی برای شناسایی زبان جاوا اسکریپت وجود نداشته باشد هر موتور به روش خودش کدهای جاوا اسکریپت را اجرا می‌کند که در این صورت فاجعه رخ می‌دهد . جاوا اسکریپت بر اساس استاندارد ECMA-۲۶۲ توسعه داده می‌شود و شرکت‌ها از مرورگرهای مختلف به واسطه این استاندارد از زبان جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کنند . شرکت Oracle یک نشان تجاری به نام JavaScript دارد، بنابراین استاندارد واقعی که جاوا اسکریپت مدرن پیاده‌سازی می‌کند به نام استاندارد ECMAScript یا به اختصار ES خوانده می‌شود. استاندارد اولیه جاوا اسکریپت ECMAScript 5 یا ES5 نام داشت که در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. این جاوا اسکریپت خالص بدون هیچ قابلیت اضافی بود که در همه جا حتی در IE9 پشتیبانی می‌شود.

در کل میشه گفت ECMAScript یک استاندارد هست و جاوااسکریپت محبوب ترین پیاده سازی اون استاندارد.
 ES مخفف ECMAScript هست. عددی که بعد از “ES” قرار میگیره به نسخه ECMAScript اشاره میکنه. در حال حاضر ۸ نسخه از ECMAScript منتشر شده.

ECMAScript در چه سال هایی تهیه شدند؟

نسخه اول ECMAScript در ژوئن ۱۹۹۷.

نسخه دوم آن با نام ES2, یک سال بعد در ژوئن ۱۹۹۸ منتشر شد.

نسخه سوم ECMAScript در دسامبر ۱۹۹۹ منتشر شد.

نسخه ES4 تهیه نشد.

ES5 در دسامبر ۲۰۰۹ منتشر شد.

ES6 در دسامبر ۲۰۱۵ منتشر شد.

در ژوئن ۲۰۱۶ هفتمین نسخه از ECMAScript منتشر شد.

در ژوئن ۲۰۱۷ هشتمین نسخه از ECMAScript منتشر شد

1 جاوا

دلیل وجود این همه نسخه چیه ؟

خب این طبیعیه که هر نسخه جدید که میاد , از قبلی خیلی بهتره . پس بریم در نسخه ES6 چه چیز هایی بهش اضفه شده چون این نسخه , نسخه ای بود که ویژگی های زیادی به آن اضافه شد .

متد () Number.isInteger

اگر آرگومان یک integer باشد، true برگردانده می شود.

()Array.findIndex

متد ()findIndex شاخص عنصر آرایه اول که یک تست را می گذراند، باز می گرداند.

exponentiation

عملگر exponentiation (**) اولین عملگر را به اندازه ی عملگر دوم ارتقا می دهد.

let

دستور let اجازه می دهد تا شما بتوانید یک متغیر با دامنه بلوک (سطح block scope) تعریف کنید.

const

دستور const به شما اجازه می دهد یک ثابت (یک متغیر جاوا اسکریپت با مقدار ثابت) را اعلام کنید. ثابت ها شبیه به متغیرها هستند، به جز اینکه مقدار ثابت ها را نمی توان تغییر داد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط