اخبار آموزشگاه, اخبار تصویری, اخبار فناوری

Laravel  چیست؟


Laravel  چیست؟

Laravel یکی از فریم ورک های زبان PHP است که برای توسعه اپلیکیشن ‎های وب در نظر گرفته شده است و بر پایه MVC کار می‎ کند. فریم ورک لاراول، برنامه‎ نویسی برنامه‎ های کاربردی تحت وب با زبان PHP را ساده‎تر می‎ نماید و کمک بسزایی برای انجام پروژه ‎های  PHP و توسعه آسان آن‎ها می‎ کند. فریم ورک Laravel بر روی اجزای مختلف فریم ورک symphony ساخته شده است و به برنامه شما پایه‎ای بزرگ از کد ‎های قابل اعتماد و تست شده می ‎دهد. لاراول مجموعه ای از بهترین راه حل ها با سینتکس پر معنا و خلاقانه را ارائه می‌کند که به درستی انجام می‌ پذیرند. لاراول توسط آسان سازی کارهای معمول مانند احراز هویت، روتینگ، sessionها ، کار با بانکهای اطلاعاتی و … که تقریبا در تمامی پروژه های تحت وب استفاده می‌شوند، مسائل و مشکلات ناشی از توسعه را هم برای توسعه دهنده و هم برای کارفرما کاهش می دهد. لاراول، سیمفونی، کیک پی اچ پی و کد ایگنایتر از محبوب ترین فریم ورک های زبان PHP هستند که بررسی میزان محبوبیت آنها در گوگل ترند حاکی از رشد روز افزون فریم ورک Laravel است.

 

زبان برنامه نویسی PHP یکی از برترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه ‌نویسی در حوزه طراحی وب است. این زبان برنامه نویسی Framework ‌های بسیار زیادی دارد که لاراول یکی از آن‌ها است. عاملی که فریم ورک لاراول را از سایر فریم ورک‌های زبان PHP متمایز می‌سازد، ویژگی‌های زیادی است که در ادامه‌ی مقاله‌ی فریم ورک لاراول چیست، به‌طور کامل به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازبم.

در حال حاضر اکثر شرکت‌های ایرانی و حتی خارجی برای نیروی برنامه نویس به دنبال استخدام برنامه نویس لاراول هستند. پس اگر می‌خواهید بدانید علت محبوبیت و موفقیت فریم ورک لاراول چیست و چرا باید آن را انتخاب کنید، در ادامه این مقاله، با معرفی لاراول و مزایای آن نسبت به بقیه فریم‌ ورک‌ها، با وب سایت آموزش برنامه نویسی سون لرن همراه باشید.

Framework یا فریم ورک چیست؟

شاید ابتدا برای شما این سوال پیش بیاید که فریم ورک چیست؟ فریم ورک یا Framework در لغت به معنی چارچوب است.

فریم ورک برنامه ‌نویسی مجموعه ای از کتابخانه‌ها، استاندارد‌ها، دیزاین پترن‌ها و قوانین کدنویسی است که در بستر یک چارچوب نرم‌ افزاری در اختیار توسعه‌ دهندگان و برنامه ‌نویسان قرار می‌گیرد. برای انواع زبان‌های برنامه‌ نویسی‌ مختلف، فریم ورک‌های متعددی توسعه داده شده است.

هر یک از این فریم ورک‌ها برای هدفی خاص ایجاد شده‌اند، برای مثال فریم ورک‌های CodeIgniter ,Symfony ,Zend ,Phalcon CakePHP و Yii که جزو برترین فریم ورک‌های زبان PHP بعد Laravel می‌باشند.

بنابراین برنامه ‌نویسان و توسعه ‌دهندگان از فریم ورک‌ها به‌عنوان بستری استاندارد برای طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند. در فریم ورک‌ها بسیاری از کدها و دستورات به‌صورت از پیش نوشته‌ شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توابع و دستورات توسط توسعه دهندگانی با تجربه و متخصص آماده شده اند و برنامه نویسان با استفاده از آن‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را با سرعت، امنیت و کیفیت بالاتری توسعه دهند.

قابلیت‌ها و مزایای فریم ورک لاراول چیست؟

فریم ورک Laravel مزایای بسیار زیادی دارد که با هر بروزرسانی شمار آن‌ها افزایش می‌یابد. از Laravel تحت عنوان هایی مانند جادوگر دنیای وب هم یاد می‌شود. زیرا بسیاری بر این اعتقادند که کارهایی که این فریم ورک در فرآیند توسعه وب اپلیکیشن انجام می‌دهد، جادویی می‌باشند.

در لاراول با کمترین میزان کدنویسی و با وارد کردن دستوراتی کوتاه، کارهای بزرگی را می‌توان انجام داد. از جمله می‌توان به سیستم پیاده سازی فرم‌های عضویت و ورود در Laravel اشاره کرد. این بخش در لاراول تنها با وارد کردن یک دستور پیاده سازی می‌شود. هم‌چنین برای این که فریم ورک Laravel پاسخگوی نیازهای مختلف ما باشد، از Composer استفاده می‌کند که برای بروز رسانی لاراول نیز دقیقا از همین ابزار استفاده می‌شود. در ادامه به توضیح هر کدام از این مزایای Laravel می‌پردازیم.

  1. Eloquent ORM

لاراول بر پایه ی Eloquent ORM است که تقریبا پشتیبانی برای همه ی موتور های پایگاه داده را ارائه می دهد و به خوبی با MySQL و SQLite کار می کند. لاراول مستندات فشرده ای برای تمام توابع Eloquent ارائه می دهد.

۱۱٫فایل سیستم

لاراول پشتیبانی از فایل سیستم های چندگانه را ارائه می دهد. شما می توانید از هر فایل سیستم محلی یا مبتنی بر ابر مانند آمازون S3 استفاده کنید. شما می توانید با تغییر گزینه ها در فایل config/filesystems.php انتخاب کنید که از کدام فایل سیستم استفاده می کنید.

۱۲٫امنیت

لاراول یک راه شهودی برای ساخت وب اپلیکیشن های امن ارائه می دهد. لاراول تمام رمزهای عبور را بجای اینکه به صورت یک متن ساده نگه دارد به صورت هش شده نگه داری می کند و از BCrytp برای هش کردن رمز های عبور استفاده می کند. لاراول امنیت دربرابر حمله ی SQL injection ارائه می دهد.

  1. Artisan

ابزار command-line در لاراول Artisan نامیده می شود. لاراول با ده ها دستور از پیش ساخته شده همراه است که شما می توانید آن ها را در یک رابط command-line برای اجرای وظایف مورد نظر اجرا کنید. با استفاده از این ابزار می توانید از دستورات پر استفاده در طول روند توسعه خودداری کنید.

  1. سیستمMigration

لاراول مانند Ruby on Rails یک سیستم migration برای ساخت ساختار پایگاه داده ارائه می دهد. با استفاده از زبان PHP می توانید بجای استفاده از SQL از Migration برای ساخت ساختار پایگاه داده استفاده کنید. با استفاده از Migration می توانید پایگاه داده و جداول آن را بسازید. برای تغییر یک ستون از جدول بجای ساخت مجدد جدول می توانید یک migration جدید را اجرا کنید.

  1. Envoy

با استفاده ازEnvoy  شما می توانید پراستفاده ترین دستورات را در سرور راه دور ازطریق اپلیکیشن خود انجام دهید و همچنین به شما این امکان را می دهد تا دستوراتی را برای توسعه تنظیم کنید.

۱۶٫محلی سازی

لاراول به شما این امکان را می دهد تا یک اپلیکیشن چندزبانه فقط در زمان توسعه ی اپلیکیشن، بسازید. شما می توانید به رشته ها در زبان های مختلف با استفاده از trans() دسترسی داشته باشید.

جمع بندی

لاراول خودش را به دلیل تمام ویژگی های بالا و توسعه ی مداوم به عنوان بهترین فریم ورک PHP ثابت کرده است. لاراول به شما کمک می کند تا اپلیکیشن های قوی را با ساده ترین راه بسازید به همین دلیل است که لاراول پر استفاده ترین فریم ورک PHP می باشد.

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط