برنامه نویسی اندروید, برنامه نویسی قم, برنامه نویسی موبایل

sass چیست؟

0 سُس

سلام امید وارم حال دلتون خوب باشه دوستان عزیز تراشه ای .
امروز قراره که در مورد یک مبحثی صحبت کنیم به طراحان سایت سمت فرانت اند مربوط میشه و خیلی کاربردیه.

با آموزشگاه تراشه همراه باشید .

SASS یعنی چه؟

به طور کلی و خلاصه دوست من Sass مخفف کلمات : Syntactically Awesome Stylesheets است.
 Sass را می توان به عنوان یک افزونه برای css در نظر گرفت که کار با استایل ها را برای ما بسیار ساده می کند. به خصوص زمانی که فایل های css شما بسیار بزرگ و پیچیده باشند. Sass مدیریت و نگهداری استایل های css را ساده‌تر می‌کند.و یه جورایی باعث میشه کمتر کد بزنیم و سریع تر به هدف خود برسیم .

SASS از کجا آمده؟

پیش‌پردازنده CSS در واقعبت یک زبان اسکریپتی است که با اجازه دادن به توسعه‌دهندگان جهت نوشتن کدها در یک زبان و کامپایل آن به صورت CSS باعث توسعه CSS می‌شود.

1 سُس

چه چیزهایی در SASS استفاده می شود؟

متغیرها

 متغیر ها باعث می شوند کد خود را سریع تغییر دهید. وقتی متغیری را تعریف می‌کنید، مقداری مشخص را در آن ذخیره می‌کنید. مقادیر مجاز برای متغیرها عبارتند از :  اعداد، رشته‌ها، رنگها، null و … . برای تعریف متغیرها در Sass باید از علامت $ استفاده کرد و به دنبال آن نام متغیر را نوشت.

Partial

در واقع Partialها فایل کوچک Sass هستند که قابلیت import شدن در دیگر فایل‌های Sass را مهیا می‌کنند. با استفاده از این حالت شما می‌توانید فایل‌های CSS ماژولاری داشته باشید که نگه‌داری و دیباگ‌ کردن آن‌ها ساده‌تر است و خیلی راحت تر می توان استفاده کرد . 

Import

در اینجا هم با استفاده از دستور @import می‌توانید Partialهایی که در بالا گفته شد را به کدها اضافه کنیم. این کار با استفاده از یک Http Request انجام می‌شود. 

Mixin

یکی از خوبی های استفاده از SASS وجود قابلیت ساده کردن کدهای پیچیده است. منظورمان دقیقا استفاده کردن از Mixinها است که خیلی کار ما را راحت می کند .

عملگر

در واقع وجود همچین قابلیتی باعث میشه که کارهای بیشتری را انجام دهید مثلا px را به درصد تبدیل کنید و بالعکس . شما به عملیات حسابی ساده مثل جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم دسترسی دارید و میتوانید اعداد و مقادیر را محاسبه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط