گواهینامه SSL یکی از مهم ترین ملزومات هر وبسایتی است. ما فرض رو بر این میگیریم که شما قصد خرید از یک فروشگاه اینترنتی دارید، چه چیزی باعث اعتماد شما به سایت می شود؟طراحی سایت؟نظر کاربران؟ قیمت آن؟ در نظر میگیریم همه موارد درست است اما ممکن است موقع پرداخت…

مطمئنا امنیت اطلاعاتی که به وبسایت مورد نظر منتقل می‌کنید، مهم و ضروری است. اطلاعات بین شما و وبسایت مربوطه باید بصورت کاملا امن و بدون دسترسی شخص خارجی رد و بدل شود. اطلاعاتی مانند شماره کارت یا حساب، cvv2 و یا حتی رمز کارت وارد شده. اما چطور مطمئن شویم که اطلاعاتمان در درسترس افراد سودجو قرار نمی گیرد. در ادامه این مطلب به این موضوع می پردازیم. با ما همراه باشید. 

گواهینامه اس اس ال (ssl) چیست؟

SSL خلاصه شده‌ی کلمات Secure Socket Layer و به معنای “لایه‌ی ورودی امن” می‌باشد. بدین معنی که هنگام ورود به وبسایتی، موقع خرید آنلاین و یا ورود به پنل کاربری، اطلاعات مهم امن بماند. این اطلاعات که شامل password ها و اطلاعات بانکی هستند، میان شما و وبسایت مقصد، بصورت امن باقی می‌ماند. حتی شخص سومی نمی تواند از این اطلاعات استفاده کند.

در ادامه به نحوه عملکرد ssl می پردازیم.

عملکرد گواهینامه SSL به چه صورتی است؟

فرض کنید آدرس یک سایت با //:HTTP شروع می شود. حال شما قصد خرید از این سایت را دارید که به نظرتان معتبر است. شما کالا را انتخاب و سپس سبد خرید را تکمیل می کنید؛ مرحله آخر نوبت پرداخت هزینه کالا می باشد.

در این زمان همزمان با شما شخص دیگری وارد شبکه اینترنت می شود که یک هکر است. این فردا قصد دارد با استفاده از اطلااعاتی که خود شما در اختیار آن شخص قرار دادید حساب شما را خالی کند.

شما در سایت اطلاعات حساب خود را وارد می کنید، هکر اطلاعات کارت بانکی شما را به ترتیب و با وضوح کامل مشاهده می کند. در نهایت پس از تکمیل خرید دوست هکر ما شروع به خالی کردن حساب بانکی شما می کند. واقعا زیباست. البته باید به این موضوع اشاره کرد امروزه با رمزدوم پویا جلوی خیلی از سرقت ها را گرفته است ولی هنوز وجود دارد.

اما اگر سایت مورد نظر شما با //:HTTPS شروع شود، هکر عزیزمون هنوز به اطلاعاتی که شما در فیلدهای موردنظر وارد کردید دسترسی دارد، اما به صورت کاراکترهای ناخوانا. یعنی شماره کارت ۱۶ رقمی شما به صورت عبارتی با کدنگاری SHA-256 قابل مشاهده است. اما رمزیابی این کد غیرممکن می‌باشد و دسترسی به اطلاعات بانکی به صورت کاملا امن خواهد بود.

چگونه یک گواهینامه SSL را فعال کنیم؟

اگر شما دارای یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه آنلاین هستید به این موضوع دقا کنید که حتما باید ssl سایت خود را فعال کنید تا اطلاعات کاربران سایت در دسترس دیگران قرار نگیرد.

وجود ssl برای برای جلب رضایت و امنیت کاربران برای هر سایت فروشگاهی ضروری است.

مرورگرهایی مانند Chrome و Firefox به سرعت عدم وجود SSL را تشخیص می‌دهند. همچنین این مرورگرها از ورود کاربر به وبسایت‌هایی که امن نیستند جلوگیری می‌کند.

درضمن، برای دریافت ای-نماد دوستاره وجود گواهینامه SSL مهم و ضروری می‌باشد.

علاوه بر این، طبق گفته‌های متخصصین سئو، وجود گواهینامه SSL، یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در رتبه‌ی سایت در جستجو‌های گوگل می‌باشد.

چگونه ssl را روی سایت خود فعال کنیم؟

فعال سازی ssl از طریق کمپانی هایی که به کاربران هاست و دامین ارائه می دهند امکان پذیر است. نسبتا کار ساده ای است که بعضی مدیران از آن چشم پوشی می کنند.

در صورت نیاز شما میتوانیم با پشتیبانی سایت های ارائه دهنده هاست گفتگو کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد. 

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط