امروزه یادگیری زبان انگلیسی یکی از مهم ترین دغدغه های عموم افراد جامعه برای پیشرفت در کار و یا مهاجرت شده است.

در کنار یادگیری زبان با ویدیو و یا پادکست ، انتخاب کتاب آموزشی مناسب هم از مهم ترین عوامل در روند یادگیری افراد می باشد.

کتاب های مختلفی برای یادگیری زبان وجود دارد که میتوان به سری کتاب های تاپ ناچ (Top Notch) و یا تاچ استون (Touchstone )اشاره کرد.در این مقاله سعی داریم که این دو منبع یادگیری مقایسه کتاب های تاپ ناچ و تاچ استون را با روشی نوین انجام داده و بهترین و مناسب ترین کتاب را خدمت شما معرفی نماییم . همراه ما باشید.

معرفی کتاب های تاپ ناچ Top notch

یکی از مشهور ترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی می باشد که برای زبان آموزان از سطح مقدماتی تا متوسط (beginner تا intermediate ) مناسب هستند.

من خودم زبان انگلیسی رو با این کتاب یاد گرفتم، کتاب تاپ تاچ معتبر و تو آکادمی های زبان خارجی جا افتاده است.

مجموعه کتاب های تاپ ناچ شامل ۴ سطح مختلف است که هر یک از آنها دارای ۲ کتاب و در مجموع ۸ کتاب است.

تمرکز اصلی کتاب های تاپ ناچ بر روی ۴ مهارت اصلی یعنی reading ،  listening، speaking وwriting است که در هر کتاب شما مسائل و مهارت ها را با تنوع مناسب خواهید دید و آموزش لازم را دریافت می کنید.

ساختار کلی کتاب های تاپ ناچ به گونه ای است که شما علاوه بر یادگیری واژگان ، در مکالمات روزمره هم دارای مهارت خوبی میشوید و به راحتی میتوانید در این بحث دارای تسلط خوبی شوید.

کتاب های تاپ ناچ به طور کلی دارای دو سطح A وB است  که ترتیب یادگیری آن عبارت اند از:

 •  Top Notch Fundamental A
 • Top Notch Fundamental B
 • Top Notch A1
 • Top Notch B1
 • Top Notch A2
 • Top Notch B2
 • Top Notch A3
 • Top Notch B3

نکته : اگر میخواهید زبان را از صفر شروع کنید و به مهارت های مکالمه و درک موقعیت های روزمره درست پیدا کنید،تاپ ناچ گزینه خوبی است.

معرفی کتاب های تاچ استون (Touchstone)

سری کتاب های تاچ استون هم به عنوان یک منبع آموزشی عالی در بین زبان آموزان شناخته میشود که این سری از کتاب ها نیز مانند تاپ ناچ از سطح مبتدی تا متوسط (beginner تا intermediate ) تمرکز دارد

کتاب های تاچ استون هم مانند کتاب های تاپ ناچ بر ۴ مهارت اصلی یعنی reading ،  listening، speaking  و writing تمرکز دارد.

این  سری کتاب ها  توانایی این را دارند زبان آموزان را از صفر حتی تا بالاتر از متوسط برسانند.

کتاب های تاچ استون هم مانند تاپ ناچ به گونه ای طراحی شدند تا شما علاوه بر یادگیری واژگان با مکالمات روزمره آشنا می شوید و میتوانید از آنها در زندگی روزمره استفاده نمایید.

سطح بندی (LEVEL ) کتاب های تاچ استون

مجموعه کتاب های تاچ استون در ۴ سطح تدریس می شود هز هر سطح دارای یک کتاب و از لول یا سطح Elementary تا upper intermediate را شامل می شود . سطح بندی کتاب های تاچ استون بدین شرح است:

 • Touchstone 1 برای سطح یا لول Elementary
 • Touchstone 1 برای سطح یا لول Pre intermediate
 • Touchstone 3 برای سطح یا لول Intermediate
 • Touchstone 4 برای سطح یا لول Upper Intermediate

تفاوت در لول یا سطح بندی دو مجموعه کتاب

با وجود اینکه هر دو کتاب برای آموزش افراد مبتدی طراحی شده اند ولی کتاب های تاپ ناچ آموزش را از سطح پایه تر وپایین تر نسبت به کتاب های تاچ استون شروع میکنند.اگر به سطح بندی دو مجموعه کتاب دقت کنیم هم این نکته را درک میکنیم.

اولین سطح کتاب های تاپ ناچ سطح  beginner هست ولی اولین سطح کتاب های تاچ استون سطح Elementary است

در حالی که کتاب های تاپ ناچ در سطح دوم خود به لول Elementary  می رسند.

با این اوصاف اگر میخواهید از بخش پایین تری به یادگیری زبان بپردازید ، انتخاب مناسب سری کتاب های تاپ ناچ می باشد.

از یک نظر دیگر هم سری کتاب های تاچ استون دست بالاتر را نسبت به تاپ ناچ دارند و دلیل آن است که آخرین سطح کتاب های تاچ استون Upper Intermediate است در حالی که آخرین سطح از کتاب های تاپ ناچ لول intermediate است.

به همین دلیل شما با یادگیری سری کتاب های تاچ استون یک لول دانش بالاتری از زبان انگلیسی نسبت به زبان آموزان تاپ ناچ را دارا هستید.

تفاوت در ساختار دو کتاب

هر دو کتاب یعنی تاپ ناچ و تاچ استون بر روی مهارت های چهارگانه تمرکز دارد اما کتاب های تاچ استون تمرکز بیشتری بر روی مکالمه دارد.شما میتوانید با کتاب های تاپ ناچ هم مکالمه را بیاموزید ولی تاچ استون در این زمینه عملکرد بهتری دارد.

به یک تفاوت دیگر هم میتوان اشاره کرد که کتاب های تاچ استون یادگیری زبان را با لهجه آمریکایی یا به اصطلاح American به شما آموزش می دهند و پس از گذراندن این دوره شما میتواند مانند یک آمریکن زبان صحبت کنید.

در آخرین تفاوت هم میتوان به تعداد هر کتاب در هر ترم اشاره کرد.مجموعه کتاب های تاپ ناچ شامل ۸ کتاب که هر سطح شامل دو کتاب می شود و هر کتاب در یک ترم ارائه و تدریس می شود.

کتاب های تاچ استون هم دارای ۴ کتاب است و هر سطح آن برای زبان آموز شامل یکی کتاب است.

کدام یک بهتر است ؟ کتاب های تاپ ناچ و تاچ استون؟

اگر میخواهید که مهارت های چهارگانه را از صفر بیاموزید وهمچنین به سادگی و روانی بیشتری مطالب را بیاموزید ، پیشنهاد ما کتاب های تاپ ناچ است.

اما اگر مکالمه قوی تر و سطح بالاتری از زبان میخواهید تا بتوانید مانند یک آمریکن زبان مسلط شوید تاچ استون قطعا گزینه مناسب تری می باشد.

جمع بندی

مهم ترین نکته در خرید و آموزش به هدف شما بستگی دارد.

اگرمیخواهید آموزش به ساده ترین زبان برای شما ارائه شود یا از سطح پایه تری به یادگیری زبان بپردازید ، قطعا باید سراغ کتاب های تاپ ناچ بروید

اما اگر دز کنار یادگیری ، روی مکالمه تمرکز دارید و میخواهید بصورت مسلط تری زبان را با گویش و لهجه تخصصی یاد بگیرید ، میتوانید روی سری کتاب های تاچ استون حساب باز کنید.

در این مطلب به بررسی دو کتاب پرداختیم علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره میتوانند با آموزشگاه تراشه تماس بگیرند.

همچنین مطالعه کنین:

چرا باید انگلیسی یاد بگیریم؟

چگونه زبان انگلیسی تا این حد مهم شده است؟

مطالب مرتبط