اخبار آموزشگاه, اخبار تصویری, اخبار فناوری

نکات کاربردی اکسل

 

نحوه استفاده از تابع count در اکسل  شمارش سلول های حاوی عدد

در اکسل از این تابع برای شمارش سلول هایی استفاده میشود که دارای مقداری عددی هستند.

که در آن VALUE1,VALUE2 محدوده یا آدرس سلول هایی هستند که می بایست شمارش شود. در ورژن های ۲۰۰۷ به بعد اکسل، این تابع میتواند تا ۲۵۵ آرگومان داشته باشد. ولی در ورژن های قدیمی میتواند ۳۰ پارامتر داشته باشد.

نکات کاربردی

تابع IFERROR برای جلوگیری و کنترل خطاهای تولید شده توسط سایر فرمول­ ها و توابع استفاده می­ شود. این تابع به بررسی خطاهایی از قبیل موارد زیر می ­پردازد:

#REF، #value!، #NA، #DIV?O!، #NUM، #NAME? یا #NULL!

مثال یک تابع iferror در اکسل

اگر خانه A1 دارای مقدار ۱۰ و خانه B1 خالی باشد و در خانه C1 فرمول A1/B1 باشد؛ جوابی که از این فرمول حاصل می ­شود برابر با خطای #DIV/0! خواهد بود.

آرگومان­‌ها یا پارامترهای ورودی

value: مقداری که برای خطا بررسی می‌شود. می‌تواند یک فرمول، عبارت، مقدار یا ارجاع به سلول باشد.
value_if_error: مقداری که در صورت مشاهده‌ی خطا باید برگردد. می‌تواند یک رشته‌ی خالی (سلول خالی)، پیام متنی، مقدار عددی، فرمولی دیگر یا محاسبات دیگر باشد.

ایجاد آدرس های غیرمستقیم از مقادیر سلولی

همانطور که به یاد دارید، پارامتر دوم تابع INDIRECT به دو صورت A1 و R1C1 بود. معمولاً شما نمیتوانید از هر دو استایل در یک شیت استفاده کنید و فقط میتوانید با دستور  File > Options > Formulas > R1C1 check box بین دو استایل جابجا شوید. و به همین دلیل کاربران اکسل به ندرت از روش R1C1 استفاده میکنند.

در یک فرمول INDIRECT میتوانید از هر کدام از این دو استایل در یک شیت استفاده کنید. پیش از اینکه جلوتر برویم، میبایست تفاوت بین A1 و R1C1 گفته شود.

استایل A1: نوع معمول آدرس در اکسل است که ابتدا به نام ستون و بعد به شماره ردیف اشاره میکند. برای مثال B2 به سلولی اشاره میکند که در تقاطع ستون B و ردیف ۲ قرار دارد.

استایل R1C1: نوع آدرس دهی برعکس مورد قبل است. ابتدا ردیف ذکر میشود سپس ستون. که البته مقداری زمان میبرد تا به آن عادت کنید. برای مثال R4C1 به سلول A4 اشاره دارد که در ردیف ۴ و ستون ۱ است. اگر بعد از حرف هیچ عددی ذکر نشود، شماره ستون و ردیف یکسان است.

کسانی که با تابع SUMIF آشنایی دارند ممکن است تصور کنند که برای تبدیل این تابع به تابع SUMIFS فقط کافیست یک S اضافه کنند و چند شرط اضافه کنند. این تصور کاملاً منطقی است ولی وقتی با مایکروسافت کار میکنید همیشه منطقی بودن کافی نیست.

 • تابع SUMIF – ترکیب و کاربرد
 • تابع SUMIFS – ترکیب و کاربرد
 • نحوه استفاده از تابع SUMIFS در اکسل(منطق AND)
 • تابع SUMIFS با شرط های چندگانه(منطق OR)
 • تابع SUMIFS همراه با شرط های چندگانه OR
 • استفاده از تابع SUMIFS آرایه ای

Lookup_value(الزامی): مقداری که میخواهید پیدا کنید. این مقدار میتواند عدد، متن، آدرس سلول یا مقدار منطقی باشد.

Lookup_array(الزامی): محدوده ای از سلول ها که عمل جستجو در این محدوده انجام میشوند.

Match_type(اختیاری): نوع مطابقت را مشخص میکند. این مقدار میتواند ۰,۱,-۱ باشد. وقتی این پارامتر را ۰ قرار دهید مطابقت دقیق، و دو مقدار دیگر مطابقت جزئی را جستجو میکنند.

 • ۱ یا خالی(پیش فرض) بزرگترین مقدار موجود در آرایه را که کوچکتر با مساوی مقدار مورد جستجو باشد را یافت میکند. در صورت انتخاب این مقدار می بایست Lookup_array را به صورت صعودی مرتب کرد یعنی از کوچکتر به بزرگتر و از a تا z
 • ۰: اولین مقداری را که در آرایه با مقدار مورد جستجو برابر باشد را برمیگرداند. در این مورد مرتب کردن آرایه لازم نیست.
 • ۱-: کوچکترین مقدار در آرایه را که بزرگتر یا مساوی مقدار مورد جستجو باشد را برمیگرداند. در این حالت می بایست داده های موجود در Lookup_array را به صورت نزولی و برعکس مورد اول مرتب کرد.

برای درک بهتر تابع MATCH بر اساس داده های زیر یک فرمول ساده را تشکیل میدهیم:

نام دانش آموزان در ستون A و نمرات آنان در ستون B قرار گرفته است. و اطلاعات از بزرگتر به کوچکترمرتب شده است.

تابع indirect در اکسل –  ترکیب و کاربردهای اولیه

همانطور که از نام این تابع مشخص است، تابع indirect به منظور آدرس دهی سلول ها ، محدوده ها و دیگر شیت ها یا کاربرگ ها به کار گرفته میشود. به عبارت دیگر، تابع indirect به شما اجازه می دهد به جای وارد کردن آدرس ها درون فرمول، یک آدرس سلول پویا ایجاد کنید. در نتیجه، میتوانید یک آدرس سلول درون فرمول را  تغییر دهید بدون اینکه نیاز باشد فرمول را تغییر دهید. همچنین، این آدرس indirect ، در صورت حذف یا اضافه کردن ردیف و ستون های جدید نیز دچار تغییر نمیشود.

همه این مسائل به وسیله یک مثال روشن خواهد شد. با اینحال برای اینکه قادر باشید یک فرمول بنویسید، هرچند ساده ترین فرمول ممکن، میبایست پارامتر های تابع را بدانید. بنابراین، ابتدا پارامترهای تابع را بررسی میکنیم.

پارامترهای تابع indirect

تابع indirect فقط دو پارامتر دارد، اولین پارامتر ضروری است و پارامتر دوم اختیاری است.INDIRECT(ref_text, [a1]

Ref_text: یک آدرس سلول، یا ارجاع به یک سلول به صورت رشته متنی یا محدوده دارای نام.

A1: یک مقدار منطقی است که نشان میدهد چه نوع آدرسی در پارامتر اول وجود دارد.

 • اگر true باشد یا خالی ، ref_text، بعنوان یک آدرس سلولی به سبک A1 در نظر گرفته میشود.
 • اگر false باشد، ref_text بعنوان یک آدرس به سبک R1C1 درنظر گرفته میشود.

اگرچع نوع R1C1 در بعضی از حالات مفید است ولی شما احتمالاً در بسیاری از موارد مایل به استفاده از نوع A1 هستید. به هر حال، تقریباً تمام مثال های این مطلب از نوع A1 استفاده می کنند. در نتیجه ما پارامتر دوم را حذف میکنیم.

کاربرد های تابع indirect

برای بدست آوردن یک بینش اولیه در مورد تابع INDIRECT ابندا یک مثال ساده  را بررسی میکنیم.

فرض کنید، یک عدد ۳ در سلول A1 دارید و در سلول C1 نیز رشته A1 قرار دارد. فرمول INDIRECT(C1)= را در یک سلول دیگر قرار دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

 • تابع INDIRECT به مقدار موجود در سلول c1 اشاره میکند.
 • مقدار موجود در این سلول را میگیرد (A1) و مقدار موجود در سلول A1 را برمیگرداند.

تابع counta در اکسل – شمارش سلول های دارای مقدار( سلول های غیر خالی)

تابع counta در اکسل، سلول هایی را شمارش میکند که دارای مقدار هستند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط