سخت افزار, کامپیوتر

پردازنده جدید اپل

chip m1
chip m1

پردازنده M1 اپل (M1 chip)

اپل در رویداد به‌یادماندنی WWDC نوامبر ۲۰۲۰ از تراشه‌ای پرده برداشت که دنیای پردازنده ها را به قبل و بعد خود تقسیم می کند. M1، نقطه‌ی شروع مهاجرت اپل از پردازنده های اینتل به آرم است . تراشه‌ای که به مک مینی، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی، آیمک و آیپد پرو ۲۰۲۱ قدرت می‌بخشد و تجربه‌ی کم‌نقصی و جدیدی را در بین عموم کاربران ایجاد کند.

M1 با ۵۰ درصد مصرف انرژی کمتر نسبت به بهترین تراشه‌های کم‌مصرف X86، می‌تواند رقیب بزرگی برای آن باشد و حتی در پاره‌ای از موارد آن‌ها را پشت سر بگذارد؛

پردازنده M1 پردازش عصبی (NPU)  با ۱۶ هسته قدرت می گیرد و قابلیت اجرای ۱۱ تریلیون عملیات مبتنی‌بر یادگیری ماشین را در ثانیه دارد. از سوی دیگر ماژول Secure Enclave برای نگه‌داری اطلاعات حساس نظیر اثر انگشت، پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP) برای ارتقاء ویدئوها و عکس‌های ثبت‌شده با وب‌کم و کنترلر Thunderbolt/USB 4 برای پشتیبانی از پهنای باند ۴۰ گیگابیت‌برثانیه نیز در دل این پردازنده بی نظیر اپل وجود دارد.

M1 با ۵۰ درصد مصرف باتری کمتر، فراتر از تمام پردازنده‌های اولترابوکی عمل می کند.

این پردازنده که مورد پسند بسیاری از کاربران در سراسر دنیا قرار گرفت با مصرف باتری بسیار پایین و سرعت و عملکرد بی نظیر باعث ایجاد نسلی جدید در پردازنده ها شد.

این پردازنده با سرعت و عملکرد خوبی که از خود در بررسی های مختلف نشان داد باعث شد خیلی از دوست داران حوزه تولید محتوا و تدوین از این محصول پر سر و صدا اپل خرید کنند.

بیشتر کمپانی های بزرگ مانند Adobe اعلام کردند نرم افزار های خود را برای پردازنده های ARM بروزرسانی خواهند کرد تا کاربران بتوانند به راحتی از مک بوک های جدید اپل که دارای پردازنده M1 هست استفاده کنند.

آیا به نظر شما اپل با این پردازنده نسل جدیدی در پردازنده ها ایجاد کرد؟ آیا اینتل هم ساخت همچین پردازنده ای را شروع خواهد کرد؟ 

بیشتر بخوانید:

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط