اخبار فناوری

به نظر شما هکر می توانند با یک تکه کاغذ شبکه ۶G را شنود کنند ؟

هکر

سلام و عرض خوش آمد به شما برای ورود به این مقاله در مورد بحث فناوری که خیلی جذابه . خب بریم سر اصل مطلب 

محققان «دانشگاه رایس» و «دانشگاه براون»، نقص امنیتی را کشف کرده‌اند که به هکرها اجازه می‌دهد سیگنال‌های بی‌سیم شبکه ۶G را شنود کنند. آنها می‌گویند فناوری جدید و پیشرفته شبکه ۶G را می‌توان با استفاده از یک تکه کاغذ، یک چاپگر جوهرافشان، یک فویل فلزی و یک لمیناتور در عرض پنج دقیقه هک کرد که واقعا تعجب بر انگیزه .

 

یکی از محققان این پژوهش، استاد مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه رایس، میگوید :


«آگاهی از یک تهدید در برابر خطرات آینده، اولین گام مقابله با آن است. فرکانس‌هایی که در برابر این حمله آسیب‌پذیر هستند، هنوز مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، اما باید برای آن آماده باشیم.»

نایتلی در این تحقیق با «دنیل میتلمن»، استاد مهندس دانشگاه براون و همکارانشان نشان دادند به ما که هکر به راحتی می‌تواند یک ورق کاغذ اداری پوشیده شده از نمادهای فویل دوبعدی (متاسرفیس) بسازد و از آن برای تغییر مسیر بخشی از انتقال بین دو کاربر استفاده کند ( هکر ها به کجا چنین شتابان ؟   :)))   ).

متاسرفیس‌ چیست ؟ متاسرفیس‌ها ورقه‌های نازکی از مواد با طراحی نقش و نگار دار هستند که نور یا امواج الکترومغناطیسی را کنترل می‌کنند که به راحتی باعث می شود هک کرد .

فرکانس ۱۵۰ گیگاهرتزی که در این آسیب‌پذیری از آن سواستفاده می‌شود، در شبکه‌های ۵G یا Wi-Fi امروزی استفاده نمی‌شود. با این وجود نایتلی اشاره می‌کند که اپراتورهای بی‌سیم قصد دارند فرکانس‌های ۱۵۰ گیگاهرتزی یا مشابهی با نام امواج تراهرتز یا امواج میلی متری را در دهه آینده راه‌اندازی کنند که این امر می‌تواند برای آن‌ها هم تهدید به حساب بیاید.

اخیرا سامسونگ اعلام کرده بود که توسعه شبکه ۶G را با سرعتی حدود ۵۰ برابر بیشتر از ۵G آغاز می‌کند. گفتنی است که طبق ادعای سامسونگ سرعت ۶G می‌تواند به میزان ۱ ترابیت در ثانیه برسد که حدود ۵۰ برابر سریع‌تر از سرعت ۲۰ گیگابیت در ثانیه شبکه‌های ۵G است.

بارکد آموزشگاه
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط